Rusko znovu nasadilo v boji Su-57 (aktualizováno – VIDEO ze Sýrie)

df 18. prosinec 2019 1116 0
Rusko znovu nasadilo v boji Su-57 (aktualizováno – VIDEO ze Sýrie) Foto: Alexander Pachkov

Rusko v Sýrii znovu otestovalo v bojových podmínkách letouny páté generace Su-57. Potvrdil to náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

Gerasimov informaci potvrdil v úterý 17. prosince v rámci setkání se zahraničními vojenskými atašé v Moskvě. Letouny byly podle něj v Sýrii opakovaně nasazeny v rámci přijímacího procesu. „Všechny naplánované úkoly byly úspěšně splněny,“ citovala Gerasimova ruská média.

Z videa, které bylo zveřejněno později (viz níže), je patrné, že v Sýrii byly opět dva Su-57. Aniž byla viditelná trupová čísla, jde zřejmě o pozdní prototypy T-50.

Su-57 byly v Sýrii poprvé nasazeny v boji ve dnech 21. až 23. února 2018. Konkrétně to byly prototypy Т-50-9 a Т-50-11, které absolvovaly okolo deseti bojových letů a zneškodnily cíle ve Východní Gútě s použitím střel s plochou dráhou letu. Ačkoliv tehdy oficiální zdroje neupřesnily, jaké zbraně byly použity, patrně se jednalo mj. o testované střely s plochou dráhou letu Ch-59MK2.

Ruské ministerstvo obrany by mělo ještě do konce letošního roku převzít první z dvanácti sériových letounů, objednaných v rámci úvodního kontraktu. V ruských televizích byl letos v listopadu prezentován první sériový letoun těsně před dokončením ve výrobním závodě v Komsomolsku na Amuru. Zdali byl již předán vojákům, do dnešních dní publikováno nebylo.

Druhý sériový stroj má letectvo převzít příští rok a do konce roku 2028 pak dalších 76 závazně objednaných letounů.

V samotném Rusku je předmětem kritiky skutečnost, že tamní vzdušné síly budou disponovat takto omezeným počtem letounů páté generace bezmála dvacet let po vzletu prvního prototypu (kritika se objevuje jak v řadách odborníků, tak ve formě rozčarování diskutérů na internetových fórech).

Letecké složky ozbrojených sil Spojených států disponují už dnes více než 250 letouny F-35A/B/C a 178 letouny F-22, přičemž počty „Pantherů“ (jak je neoficiálně nazýván F-35 Lightning II) rychle rostou. V době naplnění ruského kontraktu bude stovkami stealth letadel disponovat také Čína, ačkoliv prototyp ChengduJ-20 poprvé letěl až rok po Su-57.


Video: RT


df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 19 prosinec 2019 10:35

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok