Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

df 8. leden 2020 514 0
Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let? Foto: Egyptian MoD and MP

Vyhrocená situace v Libyi a východním Středomoří hrozí přerůst v otevřenou konfrontaci s účastí několika států regionu. Analytici se obávají zejména důsledků intervence Turecka a Egypta v libyjském konfliktu, v němž se Ankara a Káhira ocitly na protilehlých stranách.

Libyjský konflikt měl dosud podobu soupeření několika znepřátelených libyjských formací, z nichž nejvýznamnějšími jsou Vláda národní jednoty a proti ní stojící Libyjská národní armáda polního maršála Haftara.

Zatímco druhou z nich aktivně podporuje mj. Egypt, jenž Haftarovi dodává vojenskou techniku včetně bojových letadel (naposledy se jednalo o devět ex-egyptských MiG-21), tu první především Turecko. Kromě protureckých džihádistů ze Sýrie se do Libye v minulých dnech přesunul neupřesněný počet tureckých vojenských specialistů.

Uvedené skutečnosti přiměly egyptské síly ke zvýšené aktivitě na souši, ve vzduchu i ve vodách Středozemního moře. V minulých dnech se například konalo cvičení výsadkových vojsk s využitím kapacit plavidla Gamal Abdel Nasser třídy Mistral a s bojovými vrtulníky AH-64D a Ka-52 na jeho palubě (viz titulní foto a video níže).

Právě miliardové egyptské nákupy bojové techniky různých typů z různých zemí byly v minulých deseti letech předmětem mnoha debat. Kromě uvedených bojových vrtulníků – svým určením i parametry podobných – se to týká především kategorie víceúčelových bojových letounů. Egypt nakupuje bojové letouny nikoliv z jedené, ale rovnou ze tří zemí původu.

Řeč je o nedávno dodaných amerických F-16C/D Block 52 (celkově má Egypt více než dvě stě letounů F-16 různých verzí), 24 francouzských stíhačkách Dassault Rafale a 46 objednaných ruských letounech MiG-29M/M2 (celkem bylo do dnešních dnů dodáno okolo 30 těchto letounů).

Ve spletitosti vyhrocených vztahů v regionu Středomoří a aktuálně obzvláště v Libyi se nyní rýsuje poměrně zřetelná odpověď na otázku, proč se Káhira dlouhá léta snaží maximálně diverzifikovat dodavatele klíčových vojenských technologií, ačkoliv odborníci s oblibou nazývají výsledný stav „logistickou noční můrou“.

Své zájmy v libyjském konfliktu totiž mají jak Spojené státy, tak Rusko a Francie. I při déletrvajícím a intenzivním konfliktu je tedy nepravděpodobné, že by se egyptské letectvo ocitlo bez dodavatele náhradních dílů a technické podpory pro své nejúčinnější vzdušné bojové prostředky.

Turecko je ve zcela jiné a mnohem komplikovanější situaci, přestože je členskou zemí NATO. Nejenže ve vzdušném prostoru Libye nemůže operovat zdaleka tak flexibilně jako Egypt, který s uvedenou zemí sousedí, ale dostává se zde do konfrontace se zájmy dalších členských zemí aliance.

V poslední době se v důsledku nákupu ruských protivzdušných komplexů S-400 vyhrotily vztahy mezi Ankarou a Washingtonem, kdy Turecko bylo v podstatě vyloučeno z programu F-35 a podle některých zdrojů se neshody podepsaly i na operační připravenosti turecké flotily letounů F-16C/D Block 30/40/50/50+.

Pokud jde o bojové letouny, Turecko je odkázáno výhradně na Spojené státy. Podle dostupných informací však vyjednává s Ruskem o nákupu Suchojů Su-35. Stejné letouny má už v letošním nebo příštím roce obdržet shodou okolností také Egypt.df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: středa, 08 leden 2020 08:11

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok