Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

jik 8. leden 2020 496 0

Írán v reakci na zabití generála Kásima Sulejmáního zaútočil v noci na středu 8. ledna na leteckou základnu amerických sil v iráckém Ajn al-Asad. Podle všeho se jednalo o demonstrativní sérii úderů, která neměla mít za následek oběti na lidských životech a tedy další eskalaci konfliktu. Ukázala však schopnost Íránců přesně udeřit na americké vojenské cíle stovky kilometrů daleko.

Írán vypálil okolo dvaceti balistických střel, byť o přesném počtu se stále vedou debaty stejně jako o střelách, které si našly své cíle.

Analytik Jurij Ljamin, který se problematikou íránských vojenských kapacit zabývá dlouhodobě a velmi detailně, expertízou čerstvých satelitních snímků základny Ajn al-Asa napočítal přinejmenším osm zásahů. „Celkově byla přesnost na balistické střely působivá,“ komentoval Ljamin výsledek íránských úderů.Američané informaci o útoku získali v předstihu, Iráčané byli před tím přímo informováni velitelstvím íránských sil. Úder si podle všeho nevyžádal žádné oběti na lidských životech ani rozsáhlejší materiální škody.

Většina raket mířila na vybrané cíle v podobě hangárů a obslužných objektů. Nejnovější informace hovoří o poškození jednoho vrtulníku UH-60 Black Hawk a bezpilotního průzkumného prostředku MQ-1C Grey Eagle.

Podle analytika Lukáše Visingra do sebe všechno dobře zapadá: ačkoliv íránská média informovala o velkých ztrátách na americké straně, jednalo se o íránskou propagandu cílenou zejména na domácí publikum.

Naopak způsob provedení útoku podle experta nabídl šanci na utlumení a deeskalaci velmi napjaté situace, což vzápětí potvrdilo prohlášení Donalda Trumpa. Ten namísto (ještě několik hodin před tím očekávaného) amerického úderu střelami s plochou dráhu letu oznámil nové sankce vůči Íránu a vyzval signatáře původní jaderné dohody z roku 2015 k nové dohodě s Íránem.

A jaké zbraně tedy Íránci použili? Lukáš Vising pro DOGFIGHT.cz říká:

Podle aktuálně dostupných informací se zdá, že Írán použil dva typy raket. Jednak větší střely Qiam na kapalné palivo, což je derivát designu Scud s řízením pomocí plynových trysek, nikoliv pomocí klasických kormidel, a jednak menší rakety série Fateh-110/Zolfaghar na pevné palivo.“

K moderním balistickým raketám íránské provenience pak dodává:

O těch druhých je známo, že existují také ve verzích s koncovým naváděním, a zdá se, že právě tyto varianty byly nasazeny, jak dokazují přesně působící zásahy konkrétních objektů na základnách. Ty ale zároveň napovídají, že Írán se snažil zejména o demonstrativní úder a že nechtěl způsobit velké ztráty a škody, na něž by USA mohly reagovat drtivými odvetnými údery proti Íránu.“

Íránské oficiální zdroje v průběhu dne potvrdily, že k úderům byly použity rakety Qiam s doletem 800 km, Fateh-313 (verze Fateh-110) s doletem 500 km a Zolfaghar s doletem 700 km.

Start balistických raket z íránského území:


Zásahy základny Ajn al-Asad:


jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 09 leden 2020 10:57

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok