22. listopad 2019

Vzdušný boj, o kterém se nemá mluvit. Střetly se alianční stíhačky, jedna spadla do moře

df 11. září 2019 864 0

Oba letouny byly stvořeny pro vzdušný boj. Oba vznikly na Západě. Oba patřily a dodnes patří mezi skvěle vydařené bojové stroje. A pak se jednoho dne střetly nad Egejským mořem.

Byl to vzdušný boj, o kterém se dodnes moc nemluví. Pustili se totiž do sebe piloti dvou aliančních letectev.

Ačkoliv je vzájemná řecko-turecká animozita známým jevem, konflikt z 8. října 1996 byl „přes čáru“ a měl proto zůstat v zapomnění. Jenže nezůstal.

Půl roku před tím eskaloval spor obou zemí o ostrůvky v Egejském moři, přičemž napětí mezi oběma zeměmi neustávalo. V osudný den se nad vodami Egejského moře potkaly turecké a řecké stíhačky. Následující vzdušný boj pak – po letech a nepříliš ochotně – de facto potvrdily obě strany konfliktu.

Co se tedy stalo? Nervozita, ve vzduchu ještě znásobená adrenalinem letců, vygradovala provokacemi poblíž řeckého ostrova Chios. V těsné blízkosti se zde ocitla formace tureckých letounů ve složení čtyř F-4 Phantom a dvou „ef-šestnáctek“ a dvojice řeckých Mirage-2000EGM, které proti blížícím se Turkům odstartovaly ze základny Tanagra.

Turečtí piloti údajně nejenže nehodlali vyhovět výzvám řeckých kolegů, ale k tomu zahájili agresivní manévrování.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a pilot řecké Mirage odpálil infračerveně naváděnou střelu Matra R.550 Magic II. Ta spolehlivě zachytila tepelnou stopu dvoumístného tureckého letounu F-16D Block40 a zasáhla jej. Zbylé turecké stroje se ihned vzdálily.

Obě strany pak potvrdily skutečnost, že letoun spadl do moře zhruba devět mil od ostrova Chios po kontaktu s řeckými letouny. Pilot nepřežil, zatímco druhý člen posádky se katapultoval, načež jej půl hodiny po sestřelu vytáhl z moře SAR vrtulník řeckých sil. Letec byl po několika dnech vrácen do Turecka.

Bezprecedentní incident mezi členy aliance pak byl pečlivě utajován, přičemž obě strany shodně oficiálně prohlašovaly (patrně po dohodě), že se turecký letoun zřítil v důsledku technické závady.

Tabu prolomil až v roce 2003 tehdejší řecký ministr obrany Giannos Papantoniou. Prohlásil, že incident, vedoucí ke ztrátě F-16D tureckých vzdušných sil, byl „výsledkem okamžitého zásahu řeckých stíhaček proti narušení řeckého vzdušného prostoru tureckými bojovými letouny“.

Turci se pak přiznali až srpnu 2012, poté, co syrská protivzdušná obrana „sundala” komplexem Pancir-S1 turecký průzkumný Phantom RF-4E. Tehdy, při výčtu ztrát letadel v důsledku protivníkovy palby, turecký ministr obrany İsmet Yılmaz prohlásil, že F-16D byl šestnáct let před tím sestřelen.

df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:53

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok