Vytisknout tuto stránku

Podívejte se na VIDEO: F-15E a F-35A totálně „dezinfikovaly“ irácký ostrov

df 15. září 2019 532 0

Americké vzdušné síly prakticky přeměnily ve spáleniště „ostrov zamořený Islámským státem“ na řece Tigris v severním Iráku.

Úderné letouny F-15E a F-35A shodily na ostrov Qanus v provincii Saladin více než 36 tun laserem naváděných pum. Video zveřejnily americké ozbrojené síly.

Oba uvedené typy se vyznačují poměrně velkou maximální nosností výzbroje – v případě F-15E je to okolo deseti tun, F-35A pak unese celkem přes osm tun, z toho většinu na vnějších závěsnících.

Ačkoliv nelze přepokládat, že stroje byly plně zatíženy, jedná se o úctyhodné množství munice, obzvláště v případě taktických letounů.

Nabízí se však otázka, zda bylo zapotřebí provádět na izolovaný ostrov „kobercový nálet“ řízenou, laserem naváděnou municí. Ta je jednak poměrně drahá a současně vyžaduje označení cílů laserovým paprskem.

Ruské letectvo v sousední Sýrii naproti tomu široce využívá palubních navigačně-výpočetních systémů (SVP-24), které zaručují přesnost v některých případech srovnatelnou s tzv. inteligentní municí i při použití obyčejných, mnohem levnějších neřízených pum.

df

Foto: repro YouTube.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:53

Související položky (podle značky)