Co teď s protivzdušnou obranou? Princ Salmán nevolal do Jižní Koreje náhodou

jik 19. září 2019 287 0

Saúdská Arábie, země s třetím největším rozpočtem na světě, se nedokázala ubránit útokům dronů a střel s plochou dráhou letu na svá ropná zařízení. Vedení země teď horlivě hledá možnosti, jak urychleně „zalepit díru“ v protivzdušné obraně. Je dost možné, že to nakonec nebudou Spojené státy ani Rusko, kdo s tím Saúdům pomůže.

Hromadný útok více než dvaceti sebevražedných dronů a střel s plochou dráhou letu (ŘSPDL), k němuž se přihlásili jemenští povstalci a z něhož Spojené státy obviňují Írán, skončil těžkou újmou nejen na saúdskoarabské ekonomice.

Ránu zasadil také reputaci ozbrojených sil království, zejména protivzdušné obrany. Jak vyplývá z analýz útoku, kromě několika ŘSPDL, které selhaly, zasáhly tamní ropnou infrastrukturu patrně všechny vypuštěné útočné prostředky. Saúdskoarabská PVO o nich pravděpodobně vůbec nevěděla a přes masivní nákupy techniky v uplynulých desetiletích neměla adekvátní způsob, jak úder zastavit.

Nepomohly ani systémy MIM-104 Patriot ani rychlopalné 35mm kanony Skyguard, které byly vyvinuty k eliminaci standardních hrozeb, nikoliv k rychlé a účinné reakci na útok nízkoletících a malorozměrných cílů.

Přes „trolling“ ruského prezidenta Putina na tureckém summitu (nabídka S-400) je diskutabilní, zda by nyní Saúdská Arábie nakupovala zbraně v Rusku, ačkoliv systémy Pancir-S1 a Tor-M2 se ukázaly proti tomuto typu cílů v Sýrii jako efektivní; zmíněné systémy mají své kořeny už v dobách Sovětského svazu, který intenzivně hledal možnosti obrany před tehdy novým druhem zbraně – ŘSPDL. 

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se nyní obrátil na jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. V telefonickém rozhovoru požádal Jižní Koreu o „pomoc při naplánování posílení národního systému PVO“, kdy se obě strany dohodly na „pokračování v konzultacích“.

Tím hlavním důvodem je nejspíš fakt, že Jižní Korea dlouhodobě věnuje úsilí vývoji přesně takové zbraně, jakou Saúdská Arábie potřebuje. Řeč je o krátkodosahovém systému Hanwha K30 Biho, který v nedávném indickém tendru porazil i zmíněný ruský Pancir. Právě tato skutečnost mohla být impulsem k Salmánovu „rychlému telefonu“ do Modrého domu bezprostředně po úderu na ropná zařízení.

K30 Biho je vysoce mobilní PVO prostředek krátkého dosahu. Zahrnuje vyhledávací sledovací radar TPS-830K, kombinovaný s vyspělým elektro-optickým naváděcím systémem pro dvojici vysokokadenčních automatických 30mm kanonů a čtveřici krátkodosahových protiletadlových řízených střel. Biho „umí“ zjistit malorozměrný cíl na vzdálenost více než dvacet kilometrů a vést na něj v plně automatickém režimu palbu na vzdálenost do 6 km (PLŘS) nebo do 3 km (kanony).

Jednou ze specializací systému K30 Biho je boj s malorozměrnými cíli včetně miniaturních dronů. S vysokou pravděpodobností se tedy právě tento systém dostal do hledáčku vedení Saúdské Arábie.

jik

Foto: YouTube.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:55

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok