Vytisknout tuto stránku

Zůstanou skryty pro provedení odvety. Expert pro DOGFIGHT.cz o ponorkách KLDR a nejnovějším raketovém testu

df 3. říjen 2019 597 0

Po letošní sérii sofistikovaných raket krátkého doletu a těžkých raketometných systémů teď Severní Korea úspěšně otestovala balistickou raketu odpálenou z ponorky. Test je podle bezpečnostního analytika dalším krokem KDR k vybudování kapacity tzv. druhého úderu.

Jednalo se o zkoušku zcela nové rakety Pukkoksong-3, která byla vypuštěna zpod vodní hladiny, z ponorky v Japonském moři (poblíž Wonsanu, kde před třemi lety proběhla první veřejná airshow severokorejského letectva – pozn. red.).

Raketa Pukkoksong-3 byla odpálena ze severokorejské raketové dieselelektrické ponorky třídy označované na západě Sinpo-B. Jedná se o plavidlo s plným výtlakem okolo 2000 tun a jedinou šachtou pro balistické rakety.

Nová zbraň je však pravděpodobně určena pro mnohem větší stavěnou ponorku, která byla nedávno prezentována v médiích v souvislosti s inspekcí Kim Čong-una v loděnicích. Plný výtlak nové ponorky, označované Sinpo-С, má být ještě o třetinu větší, tj. okolo 3000 tun. Pohon rovněž obstarává dieselelektrická soustava, ovšem počet nesených balistických raket se zvýšil na tři.

Podle jihokorejských analýz Pukkoksong-3 dolétl do vzdálenosti 450 kilometrů od místa odpalu, avšak dosáhl maximální výšky 910 km, což může při obvyklé trajektorii letu znamenat reálný dolet okolo 2100 kilometrů.

O vývoji rakety Pukkoksong-3 se vědělo už několik let, takže rozhodně nejde o velké překvapení. Také to zapadá do zpráv o nových raketových ponorkách, na nichž KLDR pracuje. Lze předpokládat, že severokorejské ponorkové rakety mají mít tutéž roli jako obdobné zbraně v dalších zemích, tedy že má jít především o zbraně pro druhý, resp. odvetný úder,“ komentuje ponorkový test pro DOGFIGHT.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Severokorejské ponorky by se tedy mohly snažit skrývat poblíž členitého pobřeží poloostrova pro případ, že by se Američanům, Japoncům či Jihokorejcům povedl nějaký úder, který by zlikvidoval severokorejské suchozemské nukleární a raketové kapacity.“

Ale nejen to: „Již sama existence takových ponorek a raket je pochopitelně silným odstrašujícím nástrojem a napovídá, že se KLDR začíná chovat jako ‚standardní‘ jaderná velmoc, která chce disponovat širším spektrem odstrašujících kapacit.“

Také se dá podle Lukáše Visingra předpokládat, že test představuje i jakési budování pozic pro další kolo rozhovorů s USA: „Tedy aby KLDR mohla působit jako silný a sebevědomý hráč.“

Test rakety Pukkoksong-3 není zdaleka prvním zkušebním odpalem severokorejské ponorkové balistické rakety. KLDR se těmito zkouškami zabývá už od konce roku 2014, avšak po zkouškách z pozemních platforem a několika nezdarech byl první plnohodnotný a skutečně úspěšný odpal rakety z ponorky proveden 24. srpna 2016.

Tehdy se jednalo o raketu Pukkoksong-1 se zhruba polovičním doletem oproti typu Pukkoksong-3.

Zde je reportáž severokorejské televize z testu rakety Pukkoksong-3:

df

Foto: repro YouTube.com / KCTV

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 03 říjen 2019 22:19

Související položky (podle značky)