12. prosinec 2019

Syrská armáda na hraně střetu s tureckou. Co může následovat?

df 14. říjen 2019 1416 0

V posledních hodinách výrazně vzrostla pravděpodobnost přímého ozbrojeného střetu mezi syrskou arabskou armádou a ozbrojenými silami Turecka, které podnikly vpád na sever Sýrie.

Damašek tam po víkendové dohodě s arabsko-kurdskými milicemi (SDF) vyslal armádu, která má čelit turecké ofenzívě. Podle dostupných informací se vládní vojska zatím dostávají do přímého kontaktu jen s Tureckem podporovanými džihádisty.

Jenže jak turecká, tak syrská armáda v oblasti nashromáždily značné množství vojáků i techniky včetně tanků T-55 a T-72 na jedné straně a M60A3 na straně druhé. Situace hrozí přerůst v přímý ozbrojený konflikt mezi dvěma státy.

 

 

Jak se může dále vyvíjet a jaké jsou šance vyčerpané syrské armády proti početně silnější a moderněji vybavené turecké? Pro DOGFIGHT.cz situaci komentuje bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Turecká armáda určitě převyšuje tu syrskou z hlediska výcviku i technické výbavy, avšak je potřeba vidět věci v kontextu. Na straně Damašku stojí Teherán a Moskva, a ačkoli vztahy mezi Ruskem a Tureckem procházejí velkou renesancí, pro Kreml má nepochybně větší význam dosažení úspěchu v Sýrii. Rusko tam intervenovalo zejména proto, aby jeho strategický spojenec Asad obnovil kontrolu nad celým územím, což je zjevně neslučitelné s tím, aby část země fakticky okupovali Turci,“ říká expert.

Damašek tak sice má slabší armádu, má však velmi silnou politickou podporu Ruska a Íránu. Ten už ostatně pomocí přesunů vojsk také vyslal Turecku jakousi zprávu,“ konstatuje dále.

Rusko teď má na Erdogana i velice silnou páku v podobě systémů S-400, protože Turecko bude na Rusku závislé z hlediska výcviku, údržby a dodávek náhradních dílů.“

Kromě toho je třeba podle Lukáše Visingra zohlednit problémy turecké ekonomiky, faktický rozpad strany AKP, rostoucí odpor vůči Erdoganovi ve městech. A nejen to: „Pokud přijdou i nějaké další sankce ze strany USA a Evropy, což není vůbec vyloučeno, může se ukázat, že Erdoganova pozice je daleko slabší, než jak se nyní může jevit.“

Osobně si myslím, že přepíná své síly a nemá správný odhad na to, co si může dovolit. Investuje velký politický kapitál do vysoce riskantních podniků, jenže na rozdíl od Putina si zřejmě nedokáže dobře spočítat, co mu projde a co už bude přes čáru,“ dodává analytik.

df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 14 říjen 2019 20:33

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Zaostáváme! Šéfkonstruktér Kamova bije na poplach

Parádní záběry z Ugandy: L-39ZA v akci

Posádky Su-34 cvičily vzdušný boj

Turecko poslalo do vzduchu čtyřtunový dron (VIDEO)

Unikátní schopnost: MiG-31 útočil na křižující střely

První švédský JAS-39E a šestá generace na obzoru

Krátce a výstižně ze služebního života posádek strategických „raketonosců“ Tu-160 ze základny Engels v Rusku

Myanmar modernizuje vzdušné síly: Jak-130 s plnou zátěží (FOTO)

Rusko testuje Kinžaly, tentokrát v Arktidě (VIDEO)

Robotický Uran-9 nasazen v Sýrii. Přinášíme FOTO z boje

Uniklý snímek naznačuje zásadní změny v japonském námořnictvu

Venezuelské Su-30MK2 stále ve střehu. Jejich posádky teď získaly nové možnosti (VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok