Turecká ofenzíva: Američané vytlačili proturecké militanty, Manbidž pod kontrolou Damašku a Moskvy

jik 16. říjen 2019 792 0

Severosyrské město Manbidž je od úterý 15. října pod kontrolou syrské vlády. Vojáci do města vjeli společně s oddíly ruské vojenské policie. Do vyhrocené situace se pak dostaly americké jednotky, kterým při vytlačení protureckých militantů pomáhaly stíhačky a vrtulníky.

Syrská armáda a ruská vojenská policie do Manbidže vstoupily poté, co město opustili příslušníci amerických speciálních sil. Podle záběrů z místa Američané svoji základnu opouštěli spěšně, jelikož zde zanechali i některé osobní věci či dokonce nesnědené jídlo.

Rychlý odsun Američanů ještě den před tím zdůvodnil americký prezident Donald Trump, který na twitteru napsal: „Po stoprocentní porážce Islámského státu jsem odsunul většinu našich vojáků ze Sýrie. Nechť Sýrie a Asad chrání Kurdy a bojují s Tureckem o svou vlastní zemi. Řekl jsem svým generálům, proč bychom měli bojovat za Sýrii...

V ulicích Manbidže byli poté rozmístěni příslušníci ruské vojenské policie s terénními vozidly Gaz Tigr-M. Oficiálně mají bránit vzájemným střetům všech stran, které se v oblasti nacházejí.Nad oblastí hlídkují ruské stíhací letouny Su-35S, díky kterým zde Turecko údajně nemohlo podniknout v posledních hodinách jediný nálet na arabsko-kurdské oddíly SDF, které Ankara označuje za „teroristy“.

Manbidž je pro Turky klíčovým bodem v jejich tažení za ustanovení deklarovaného „bezpečnostního pásma“, bez letecké podpory se však turecká ofenzíva komplikuje. Objevilo se například video, kdy turečtí vojáci zanechali na silnici MRAP vozidlo BMC Kirpi, které pak ukořistili kurdští bojovníci.

Zatímco z Manbidže se Američané zcela stáhli, z oblasti okolo Ajn Ísá přišly zprávy, že se proturečtí militanti dostali „velmi blízko“ k americkým příslušníkům speciálních sil. Ti zde, na křižovatce strategicky významných komunikací včetně dálnice M-4, patrně v menších počtech zůstávají.

Džihádisté údajně „speciálům“ blokovali cestu, na což byli Američané nuceni reagovat „ukázkou síly“ v podobě zásahu bojových letounů a vrtulníků.

Z jordánské základny Mwaffaq al-Salti vzlétly dva letouny F-15E, které bojovníky zaháněly průlety se sonickými třesky. Do vytlačení militantů se zapojily také útočné vrtulníky AH-64E Guardian.

Washington měl zaslat Ankaře formální stížnost.

jik

Ilustrační foto: Flickr.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 16 říjen 2019 10:10

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok