22. listopad 2019

Turecká ofenzíva: Američané vytlačili proturecké militanty, Manbidž pod kontrolou Damašku a Moskvy

jik 16. říjen 2019 694 0

Severosyrské město Manbidž je od úterý 15. října pod kontrolou syrské vlády. Vojáci do města vjeli společně s oddíly ruské vojenské policie. Do vyhrocené situace se pak dostaly americké jednotky, kterým při vytlačení protureckých militantů pomáhaly stíhačky a vrtulníky.

Syrská armáda a ruská vojenská policie do Manbidže vstoupily poté, co město opustili příslušníci amerických speciálních sil. Podle záběrů z místa Američané svoji základnu opouštěli spěšně, jelikož zde zanechali i některé osobní věci či dokonce nesnědené jídlo.

Rychlý odsun Američanů ještě den před tím zdůvodnil americký prezident Donald Trump, který na twitteru napsal: „Po stoprocentní porážce Islámského státu jsem odsunul většinu našich vojáků ze Sýrie. Nechť Sýrie a Asad chrání Kurdy a bojují s Tureckem o svou vlastní zemi. Řekl jsem svým generálům, proč bychom měli bojovat za Sýrii...

V ulicích Manbidže byli poté rozmístěni příslušníci ruské vojenské policie s terénními vozidly Gaz Tigr-M. Oficiálně mají bránit vzájemným střetům všech stran, které se v oblasti nacházejí.Nad oblastí hlídkují ruské stíhací letouny Su-35S, díky kterým zde Turecko údajně nemohlo podniknout v posledních hodinách jediný nálet na arabsko-kurdské oddíly SDF, které Ankara označuje za „teroristy“.

Manbidž je pro Turky klíčovým bodem v jejich tažení za ustanovení deklarovaného „bezpečnostního pásma“, bez letecké podpory se však turecká ofenzíva komplikuje. Objevilo se například video, kdy turečtí vojáci zanechali na silnici MRAP vozidlo BMC Kirpi, které pak ukořistili kurdští bojovníci.

Zatímco z Manbidže se Američané zcela stáhli, z oblasti okolo Ajn Ísá přišly zprávy, že se proturečtí militanti dostali „velmi blízko“ k americkým příslušníkům speciálních sil. Ti zde, na křižovatce strategicky významných komunikací včetně dálnice M-4, patrně v menších počtech zůstávají.

Džihádisté údajně „speciálům“ blokovali cestu, na což byli Američané nuceni reagovat „ukázkou síly“ v podobě zásahu bojových letounů a vrtulníků.

Z jordánské základny Mwaffaq al-Salti vzlétly dva letouny F-15E, které bojovníky zaháněly průlety se sonickými třesky. Do vytlačení militantů se zapojily také útočné vrtulníky AH-64E Guardian.

Washington měl zaslat Ankaře formální stížnost.

jik

Ilustrační foto: Flickr.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 16 říjen 2019 10:10

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok