Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

df 11. listopad 2019 1139 0

Média v minulých dnech informovala o zajímavém setkání stealth bojových letounů F-35A Japonských vzdušných sil sebeobrany s těžkým ruským nosičem řízených střel Tu-160.

Letouny se dostaly do vizuálního kontaktu v neděli 3. listopadu nad Japonským mořem, kde se dvojice F-35 pokusila těžký ruský letoun „doprovázet“.

Tu-160 však podle zveřejněné informace náhle nastavil křídla do maximální šípovitosti a při spuštěném přídavném spalování začal Japoncům rychle mizet z dohledu. Posádky F-35 se prý pokoušely bombardér dostihnout, avšak marně – těžký letoun záhy opustil jejich zónu vizuální viditelnosti.

S informací je třeba zacházet opatrně: žádnou stranou nebyla potvrzena a její publikace může mít mj. politický podtext. S ohledem na parametry zúčastněných letadel však popsaný průběh „incidentu“ může plně odpovídat realitě.

Navzdory tomu, že vzletová hmotnost ruského (přesněji sovětského) strategického letounu Tu-160 činí výrazně přes 200 tun, stroj je poháněn čtveřicí extrémně výkonných motorů NK-321 s tahem po 245 kN, které mu umožňují adekvátní akceleraci a maximální rychlost přes 2200 km/h.

Rychlost nesrovnatelně lehčích F-35 je naproti tomu uváděna v úrovních výrazně pod Mach 2 (nejčastěji M 1,6 či 1930 km/h).

Právě rychlost je jedním z nejvíce kritizovaných parametrů F-35, a to včetně odborných kruhů v samotných Spojených státech, kde je zpochybňována i samotná koncepce letounu „plného kompromisů“. V rámci vývoje nových bojových letounů pro americké letectvo (PCA) i námořnictvo (F/A-XX) má být vysoká rychlost naopak jednou z klíčových výhod.

Zajímavostí také je, že ještě několik měsíců před popsanou událostí bylo zveřejněno video se stíhačkami F-35 norského letectva, které – virtuálně – učinily s těžkými ruskými letouny podobnou zkušenost.df

Foto: Vitaly Kuzmin

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 11 listopad 2019 08:42

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok