Vytisknout tuto stránku

Kupte další F-35, vyzývají USA Dánsko. Jde o víc než jen o letadla

jik 28. listopad 2019 680 0

Spojené státy chtějí přimět Dánsko, aby nakoupilo více bojových letounů F-35A Lightning II. Toto „povzbuzení“ má širší souvislosti.

Americká velvyslankyně v Kodani Carla Sandsová podle dánských médií v minulých dnech prohlásila, že Dánové objednali nových stíhaček F-35 příliš málo. „Některé dánské letouny zůstávají ve Spojených státech, protože dánští piloti budou vycvičeni v Arizoně. Nějakých dvaadvacet letadel se přemístí do Dánska. To není mnoho ve srovnání s 38 až 40 letouny F-16, které máte dnes. Je to skutečné snížení počtu letadel, takže Dánsko by se na to pravděpodobně mělo podívat,“ citovala média velvyslankyni.

Dánsko podle ní potřebuje více vzdušné síly k posílení obrany a dohledu v Arktidě, jelikož stávající kapacity jsou podle ní nedostatečné. Odkázala se na zprávu ministerstva obrany z roku 2016, v níž jsou vyjádřeny obavy z ruské přítomnosti v Arktidě. Poukázala také na údajný nedostatečný monitoring Grónska, které je autonomní součástí Dánského království.

Letos v srpnu prezident Trump vyjádřil zájem o odkoupení tohoto ostrova, bohatého na suroviny. Poté, co dánští politici jeho nápad označili za absurdní a premiérka Mette Frederiksenová uvedla, že „Grónsko není na prodej“, Trump dokonce zrušil naplánovanou cestu do Dánska.

Prohlášení americké velvyslankyně přichází poté, co Trumpova administrativa avizovala úsilí k využití diplomatických zastoupení s cílem zvýšit export zbraní.

Dánsko v USA objednalo 27 letounů F-35A. Bude tak jedním z nejmenších uživatelů těchto letadel, která v královských vzdušných silách nahradí současnou třicítku letitých, byť modernizovaných strojů F-16AM/BM.

Do programu F-35 negativně zasáhly spory USA s Tureckem. To se mělo stát – s výhledově nakoupenou stovkou letadel – naopak jedním z nejvýznamnějších uživatelů F-35. Odchod Turecka z programu může mít výrazný vliv na jednotkovou cenu letadla.

jik

Ilustrační foto: Flickr.com / Public Domain

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(4 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 28 listopad 2019 08:21

Související položky (podle značky)