Uniklý snímek naznačuje zásadní změny v japonském námořnictvu

jik 1. prosinec 2019 600 0

Už několik let se mluví o tom, že Japonsko hodlá přestavět své vrtulníkové torpédoborce třídy Izumo na lehké letadlové lodě pro letouny F-35B. Spekulace teď posílila uniklá fotografie návrhu ještě odvážnější konverze těchto plavidel.

Na internetu se objevil snímek z prezentace společnosti General Atomics s návrhem na úpravu japonského plavidla na klasickou letadlovou loď. Plavidlo má podle „uzavřené informace“ dostat zvětšenou palubu a katapulty, pravděpodobně elektromagnetické.

Namísto (nebo vedle) STOVL letounů F-35B se nyní počítá s provozem klasicky vzlétajících strojů F-35C, které nabízejí podstatně větší bojový rádius i nosnost výzbroje.

A nejen to. Kromě palubních vrtulníků a konvertoplánů V-22 Osprey návrh počítá i s provozem námořních letounů E-2C/D Hawkeye/Advanced Hawkeye, což by přineslo další výrazné zvýšení operačních možností Japonských námořních síl sebeobrany.

Co by to znamenalo s ohledem na japonskou ústavu? Podstatné je zakotvení odmítnutí války, ostatní je podle analytika Lukáše Visingra v daném kontextu – a vzhledem k realitě – spíše politickou deklarací.

Fakticky už stejně (Japonci) mají čtyři lehké letadlové lodě, jež slouží sice jen pro vrtulníky, ale design třídy Izumo nenechává prostor pro pochybnosti, že měli tu konverzi ve skutečnosti od začátku v plánu. Prostě ‚salámovou metodou‘ došli k něčemu, co bylo z dlouhodobého hlediska asi nevyhnutelné,“ komentoval uniklý obrázek z prezentace General Atomics.
Není možno mít zemi s takovou ekonomickou silou a ambicemi, jaké má dnešní Japonsko, a současně nemít reálný potenciál pro ‚projekci síly‘,“ dodal Lukáš Visingr.

Japonsko není v regionu zdaleka jedinou zemí s podobnými ambicemi. Flotilu letadlových lodí a vrtulníkových výsadkových plavidel buduje poměrně rychle Čína.

Jižní Korea plánuje stavbu celkem čtyř vrtulníkových výsadkových lodí třídy Dokdo, přičemž podobně jako v případě Japonska existuje záměr využít tato plavidla coby nosiče letounů F-35B.

Nedávno se navíc objevily informace o ambicích Jižní Koreje získat klasickou letadlovou loď s katapulty. Rozpracovány jsou dvě varianty: těžká s výtlakem 70 tisíc tun a kapacitou 32 bojových letounů/8 vrtulníků a lehká s výtlakem 40 tisíc tun a kapacitou 12 letounů/8 vrtulníků.


jik

Foto: Flickr.com / Public Domain

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: neděle, 01 prosinec 2019 10:20

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok