První Su-30SM pro Arménii už létají

df 19. prosinec 2019 325 0
První Su-30SM pro Arménii už létají Foto: NskPlanes / VKontakte

Dalším uživatelem ruských víceúčelových bojových letounů Su-30SM se zanedlouho stane Arménie. Ruští spotteři zveřejnili fotografie prvních dvou strojů tohoto typu s arménskými výsostnými znaky.

Snímky publikoval uživatel NskPlanes na sociální síti VKontaktě. Zachycují Su-30SM s arménským markingem při mezipřistání na letišti Tolmačevo v Novosibirsku.

Arménie uzavřela letos v únoru s Ruskem smlouvu na dodávku čtyř letounů Su-30SM, které budou tamním vzdušným silám předány v lednu a únoru příštího roku. Hodnota kontraktu je údajně pouze 100 milionů dolarů, kdy Arménie coby člen Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti letadla získá za „vnitřní“ ruské ceny.

V budoucnu má Jerevan obdržet další letouny tohoto typu, který bude znamenat významnou vzpruhu pro léta skomírající arménské letectvo. Navzdory permanentnímu napětí se sousedním Ázerbájdžánem kvůli Náhornímu Karabachu Arménii dlouhá léta scházely letouny určené k vybojování vzdušné převahy – jediným plně bojovým typem byly bitevní Su-25, navíc nikterak modernizované.

Naproti tomu Ázerbájdžán udržuje v aktivní službě více než deset letounů MiG-29, které procházejí generálními opravami a dílčími modifikacemi, a vyjednává o pořízení čínsko-pákistánských jednomotorových CAC/PAC JF-17 Thunder.

I přes objektivní potřebu chránit vzdušný prostor, zvláště při komplikovaných vztazích se sousední zemí, se nabízí otázka, zdali maličká Arménie potřebuje těžké dvoumotorové stroje kategorie Su-30 s předávacím doletem okolo tří tisíc kilometrů; plocha sotva třímilionové Arménie přitom nedosahuje ani poloviny rozlohy České republiky.

Silná kritika v tomto kontextu doprovázela nedávné pořízení Su-30SM mnohem větším Běloruskem. Tamní média poukazovala nejen na nadbytečné kapacity tohoto letounu, ale taktéž na příliš vysoké náklady na životní cyklus letadla ve srovnání s lehčími typy.

Suchoj Su-30SM

Su-30SM je modifikace exportního víceúčelového bojového letounu typu Su-30MKI (původně vyvinutého pro Indii) pro ruské vzdušné síly.

Jeho určením je ničení stíhacích letounů protivníka v manévrovém vzdušném boji, ničení vzdušných cílů na střední a velké vzdálenosti, obrana pozemních jednotek a průmyslových komplexů před napadením ze vzduchu, doprovodné úkoly, ničení pozemních a hladinových cílů za pomoci přesně naváděné munice, umlčování radiolokátorů protivníka a výcvik pilotů u bojových útvarů.

Letoun pohánějí dva dvouproudové motory typu Ljulka Al-31FP s řízeným vektorem tahu ve vertikální rovině (±15°), každý maximálním forsážním tahem 123 kN.

Su-30SM je vybaven víceúčelovým radiolokátorem s pohyblivou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem typu N011M-R Bars-R, který dokáže najednou sledovat až 15 vzdušných cílů a na 6 z nich navádět řízené střely.

Dalším klíčovým komponentem je elektro-optický zaměřovací systém typu OLS-30, který v sobě sdružuje infračervený senzor s laserovým dálkoměrem a slouží pro vyhledávání a sledování vzdušných cílů.

Výzbroj sestává z jednoho 30mm kanonu typu GŠ-30-1 se zásobou 150 nábojů a podvěsů na dvanácti pylonech do celkové hmotnosti 8 tun.

df

Ve spolupráci s: https://ruslet.webnode.cz/

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 19 prosinec 2019 23:26

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok