Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

df 28. prosinec 2019 1372 0
Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka Foto: repro YouTube.com

I přes četné těžkosti při vývoji a navzdory havárii prvního letounu pro domácí vzdušné síly získal Su-57 zřejmě prvního zahraničního zákazníka. Bude jím s vysokou pravděpodobností Alžírsko.

Zprávu o potvrzení kontraktu přinesl v pátek 27. prosince dobře informovaný server menadefense.net. Upřesnil, že půjde o 14 strojů exportní verze Su-57.

Dodání stealth stíhaček je součástí širšího kontraktu, pro ruský letecký průmysl jednoho z největších a nejdůležitějších za poslední desetiletí. Alžírsko v jeho rámci získá také 14 víceúčelových stíhaček Su-35 a stejný počet stíhacích bombardérů Su-34, čímž se rovněž stane první zahraničním uživatelem tohoto typu.

Marketing letounů Su-57 Rusko v posledních měsících podpořilo jejich nasazením v Sýrii.

Celý kontrakt v hodnotě bezmála šesti miliard dolarů má být splněn do konce roku 2025, počítá však také s možností využití opce na stejný počet letounů každého typu.

Pro program ruského letounu páté generace je tato zpráva mimořádně důležitá, a to nejen z bezprostředně ekonomických, ale i z politických důvodů. Projekt se stal předmětem domácí i zahraniční kritiky stejně jako řada dalších nových, „nesovětských“ konvenčních zbraňových systémů pro letectvo, pozemní síly i námořnictvo.

Problematický je nejen jejich vývoj, ale zejména implementace sériové výroby. Právě ta vyvolává otázky v kontextu možného exportu Su-57 nejen do Alžírska, ale i dalších zemí (viz níže).

Už v září DOGFIGHT.cz informoval o uzavření rusko-alžírských dohod o nákupu 14–16 letounů MiG-29M/M2 a obdobného počtu Su-30MKA (které v počtu 58 kusů tvoří v současné době páteř alžírských vzdušných sil). Alžírsko v minulých letech nakoupilo v Rusku – kromě řady dalších typů bojové techniky – také moderní cvičné letouny Jak-130 a nechalo zmodernizovat úderné Su-24.

Alžír se tak stane nejen první exportním zákazníkem Su-57, ale také prvním uživatelem letounů páté generace na africkém kontinentu a po Itálii a Izraeli třetím v oblasti Středomoří.

Je otázkou, jak na tento obchod zareaguje Maroko, které se snaží udržovat se sousední zemí paritu sil: aktuálně očekává 25 nových letounů F-16V Block 72 a zahájení modernizace stávajících 23 strojů F-16C/D Block 52 na uvedený nejnovější standard.

Pokud jde o Su-57, v současné době se „líhne“ jeho další potenciální zákazník. V druhé polovině prosince vyšlo najevo, že součástí politických jednání mezi vedením Ruska a Ázerbájdžánu je eventualita prodeje neupřesněného počtu Su-57. Zájem Baku o tyto letouny zesílil poté, co sousední Arménie nakoupila v Rusku víceúčelové letouny Su-30SM.

df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(4 hlasování)
Naposledy změněno: sobota, 28 prosinec 2019 09:21

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok