Ukrajina možná získá „superMiGy“

df 9. září 2019 275 0

Ukrajině se po dlouhých letech možná podaří výrazně zvýšit schopnosti vzdušných sil. Podle tamních médií Kyjev jedná s Izraelem o možnosti modernizace letounů MiG-29, které by se tak dostaly na špičkovou úroveň.

Ukrajinci podle tamních zdrojů z obranného průmyslu jednají se společností Elbit Systems o modernizaci jedenácti MiGů 29, přičemž upgrade každého letadla by údajně stál zhruba 40 milionů dolarů.

To je poměrně vysoká částka a je velkou otázkou, kdy by Ukrajinci bezmála půl miliardy dolarů vzali, jestliže Spojené státy vyjadřují neochotu poskytovat zemi nadále vojenskou pomoc.

Na druhou stranu uvedená suma může odrážet rozsah modernizace, po které by Ukrajina za přijatelnou částku získala letku supermoderních bojových letadel. Použitý přívlastek vůbec nemusí být přehnaným, uvážíme-li vyspělost izraelských technologií a praxi, kterou Izraelci s vylepšováním sovětských letadel mají.

Nejlepším příkladem je modernizace rumunských letounů MiG-21 na standard Lancer, kdy rumunské jedenadvacítky v řadě ohledů srovnaly krok například s letouny F-16. Na kvalitativně novou úroveň pak Elbit posunul gruzínské bitevní letouny Su-25 po jejich modernizaci v rámci programu Scorpion (byť v rámci rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008 nebyly tyto letouny při mohutné ruské přesile ve vzduchu nic platné).

Podle nejmenovaného účastníka rozhovorů s izraelskou stranou mají ukrajinské stroje získat „principiálně nové možnosti a nejnovější výzbroj pro vedení vzdušného boje“.

Vzhledem k uvedené částce lze očekávat, že by šlo o hlubokou modernizaci včetně instalace AESA radaru EL/M-2052 (který je mimochodem oficiálně nabízen právě pro MiG-29), standardních datových sběrnic, „skleněného“ kokpitu, použití přilbového displeje řady DASH a integrace nejmodernější izraelské výzbroje.

Onou „nejnovější výzbrojí pro vedení vzdušného boje“ jsou pak myšleny střely Python-5 pro manévrový vzdušný boj a I-Derby ER pro boj za hranicí viditelnosti (obdoba střely AMRAAM). O tom, že Izrael je ochoten podělit se o své nejmodernější zbraně, svědčí export pozemního PVO systému Spyder se střelami Python-5 a Derby mj. do Gruzie či Vietnamu.

V případě popsané modernizace by se ukrajinské „devětadvacítky“ dostaly na úroveň srovnatelnou s nejnovějšími západními letouny nebo ruskými MiG-35, které po dlouhých letech vývoje vstupují do výzbroje VKS.

Izrael má navíc bezprostřední zkušenosti s modernizací samotného MiGu 29: v roce 2000 měly právě izraelské technologie lví podíl v modernizačním balíčku nabízeném rumunskému letectvu v podobě letounu MiG-29 Sniper. Letoun se dostal do vzduchu, ale z projektu nakonec sešlo, mj. kvůli omezeným možnostem servisování upgradovaných rumunských devětadvacítek (na rozdíl od tamních MiGů 21).

To by byl v případě Ukrajiny nesrovnatelně menší problém vzhledem k tomu, že v zemi jsou potřebné kapacity (Lvovský státní letecko-opravárenský závod). Na Ukrajině je navíc dostatek poměrně neolétaných MiGů 29, jelikož letectvo dlouhodobě trpí chronickým podfinancováním, což se odráží v počtu nalétaných hodin lidí i techniky; v zemi se nachází podle různých zdrojů od 20 do 40 letounů tohoto typu, z nichž některé byly v minulých letech částečně modernizovány na standard MiG-29MU1.

Navzdory poměrně značným nákladům by popsaná modernizace ukrajinských „devětadvacítek“ byla zcela logickou volbou, zvláště pokud je – z finančních i politických důvodů – prakticky vyloučen nákup nových stíhaček v zahraničí.

Je ale velkou otázkou, jak by v zemi prolezlé korupcí dopadl takový projekt, a to už ve fázi vyčlenění potřebných peněz ze státního rozpočtu.

df

Foto: repro YouTube.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:48

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok