22. listopad 2019

První snímky bombardéru s obřím závěsníkem pro neznámou zbraň. Pro DOGFIGHT.cz je komentuje bezpečnostní analytik

jik 24. září 2019 536 0

V Číně v těchto dnech probíhá nácvik na monstrózní vojenskou přehlídku k 70. výročí vyhlášení ČLR. Překvapením vzdušné části přehlídky je nový bombardér H-6N, jehož první snímky potvrzují, že bude pod trupem nosit obří raketovou zbraň.

H-6N se od předchozích verzí na první pohled odlišuje obrovským konformním, polozapuštěným podtrupovým závěsníkem, který zcela nahradil vnitřní pumovnici předchozích verzí. Pro jakou zbraň je určen, komentuje pro DOGFIGHT.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr:

Nové záběry bombardéru H-6N potvrzují předchozí hypotézu, že má sloužit primárně pro nesení velkých protilodních zbraní. Pod křídlem se nacházejí už známé střely KD-63B (vnější závěsy) a KD-20 (vnitřní závěsy), zatímco velký konformní závěsník pod trupem bude zřejmě sloužit pro protilodní balistickou střelu.“Podle některých zdrojů půjde o derivát balistické střely DF-21D odpalovaný ze vzduchu, nelze však vyloučit, že jde o úplně jinou konstrukci, která se bude podobat spíše sovětským aerobalistickým střelám jako Ch-15 či Ch-32,“ pokračuje expert.

Je podle něj nepochybné, že Čína stále usiluje o rozšiřování svého spektra zbraní, které by dokázaly narušit převahu amerického námořnictva, resp. operačních skupin s letadlovými loděmi:

Protilodní balistické střely by se v představách čínských stratégů měly zřejmě stát ‚stříbrnou kulkou‘, která bude schopna překonat protiraketové obranné systémy amerických lodí, což by v krajním případě mohlo vést k tomu, že by se US Navy obávalo poslat své lodě do pásma dostřelu čínských raket.“

To by se podle analytika výrazně projevilo na efektivitě leteckých operací v hypotetickém válečném konfliktu.

Letoun H-6 původně vznikl jako kopie sovětského bombardéru Tu-16. V Číně prošel dlouhou evolucí, jejímž výsledkem je moderní bombardér s digitální avionikou, schopný útočit střelami s plochou dráhou letu na námořní i pozemní cíle, vzdálené tisíce kilometrů od pobřeží pevninské Číny.

jik

Foto: Huitong's CMA

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 21:37

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok