22. listopad 2019

Z beránka vlkem? Srbsko získá útočnou kapacitu, jakou ještě nevládlo

jik 26. září 2019 986 0

Srbsko se stane jedním z nejvýznamnějších uživatelů útočných bezpilotních prostředků v Evropě. A nakoupí je v Číně, což bude současně představovat první skutečně významný průnik čínského obranného průmyslu na evropský kontinent. Západ se obává, že si takto Peking „pojišťuje“ své investice do Nové hedvábné stezky.

Půjde prozatím o devět středních průzkumných a úderných dronů Wing Loong (exportní název Pterodactyl-1), přičemž v budoucnu má následovat dodávka dalších patnácti.

Bude to významná posila srbských vzdušných sil, které po dvaceti letech od operace NATO Spojenecká síla teprve nyní prochází komplexní modernizací.

Srbsko se vydalo skutečnou cestou mnoha azimutů: pro pozemní síly nakupuje vybavení ve Spojených státech, ze západní Evropy dostává vrtulníky Airbus H145M, z Ruska pak transportní i víceúčelové vrtulníky, protivzdušné komplexy a také letouny MiG-29. Stejné stíhačky balkánské zemi dodalo rovněž Bělorusko; poté, co letouny projdou modernizací, budou tvořit páteř srbských vzdušných sil.

Objednávka útočných bezpilotních letadel je však svým způsobem výjimečná. Otázka, kdy Čína začne pronikat na evropský zbrojní trh, visela ve vzduchu už poměrně dlouho. Nyní se stává realitou a je zcela logické, že příjemcem čínských zbraní bude neutrální Srbsko.

Nebude první – vojenské vybavení v Číně už nějakou dobu nakupuje Bělorusko, které však na rozdíl od Srbska neaspiruje na vstup do EU. Navíc rozsah dodávky bude bezprecedentní, stejně jako skutečnost, že jejím předmětem budou bojové letouny, byť bezpilotní. 

I s počtem devíti Pterodactylů se Srbsko stane jedním z nejvýznamnějších uživatelů bezpilotních útočných prostředků této kategorie v Evropě. Například mnohem větší Itálie provozuje kolem dvanácti obdobných letounů americké provenience.

Některá západní média dokonce uvádějí, že prodej Pterodactylů Srbsku „může destabilizovat region“. Ze Západu rovněž zaznívají obavy, že si Peking vyzbrojováním zemí – včetně evropských – zajišťuje jejich loajalitu a tím i bezpečnost svých investic na trase Nové hedvábné stezky. 

Naproti tomu srbský ministr obrany Alexandr Vulin si pochvaluje, že země „získá možnosti, jakými dříve nevládla“.

Je tak trochu ironií osudu, že právě bývalá Jugoslávie byla prostorem prvního rozsáhlého bojového nasazení amerických bezpilotních letounů MQ-1 Predator. Tento dron stejně jako jeho nástupce MQ-9 Reaper je totiž čínskému Wing Loongu koncepčně velmi blízký, což nezapře ani vzájemná podobnost letounů.

Přitom i Wing Loong už je prověřený bojem a zdá se, že úspěšně. Zahraniční zákazníci dosud odebrali více než stovku těchto dronů. Kromě řady dalších jsou jimi Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt, které Pterodactyly  nasazuji v Jemenu, v Libyi, resp. na Sinaji.

jik

Foto: Vitaly Kuzmin

 

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(4 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 26 září 2019 22:23

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok