Bělorusko dostane těžké stíhačky s vektorováním tahu. Už v příštích dnech

df 5. říjen 2019 1350 0

Ani ne desetimilionové Bělorusko se už v následujících dnech stane provozovatelem nejtěžších stíhaček na evropském kontinentu mimo Ruskou federaci.

Do země bude z Ruska přepravena první čtveřice víceúčelových bojových letadel Su-30SM. Stroje v minulých měsících vyrobil Irkutský závod jako úvodní část rozsáhlejšího kontraktu na dodávku celkem 12 těchto moderních letadel běloruskému letectvu a silám PVO.

Minsk je objednal v roce 2017 v rámci programu obnovy leteckého parku, dosud využívajícího prakticky výhradně techniku z dob existence SSSR.

Stojí za zmínku, že kromě typů MiG-29 a Su-25 v Bělorusku ještě poměrně nedávno létaly úderné Suchoje Su-24 a stíhací Su-27, přičemž dvoumístná verze posledně zmíněného typu před třemi desetiletími posloužila jako základ pro vývoj (dlouhé) řady Su-30.

Vyjma Ruskou federaci tak Bělorusko bude provozovatelem nejtěžších víceúčelových stíhaček v Evropě, kdy maximální vzletová hmotnost Su-30SM dosahuje bezmála 39 tun; pro srovnání u obdobného amerického letounu F-15E Strike Eagle a jeho odvozenin je to o dvě tuny méně.

Bělorusko coby země Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti letouny dostane, podobně jako Kazachstán nebo Arménie, za „vnitřní“ ruské ceny, byť přesná hodnota kontraktu nebyla zveřejněna. Dodávky mají pokračovat i v dalších měsících, přičemž poslední z 12 letadel má Minsk převzít do konce roku 2020.

V této souvislosti rovněž stojí za zmínku, že Polsko, které sdílí poměrně dlouhou hranici s Běloruskem, postupně se integrujícím s Ruskou federací, získalo nedávno svolení amerických úřadů ke koupi 32 stealth letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II.Suchoj Su-30SM

Su-30SM je modifikace exportního víceúčelového bojového letounu typu Su-30MKI (původně vyvinutého pro Indii) pro ruské vzdušné síly.

Jeho určením je ničení stíhacích letounů protivníka v manévrovém vzdušném boji, ničení vzdušných cílů na střední a velké vzdálenosti, obrana pozemních jednotek a průmyslových komplexů před napadením ze vzduchu, doprovodné úkoly, ničení pozemních a hladinových cílů za pomoci přesně naváděné munice, umlčování radiolokátorů protivníka a výcvik pilotů u bojových útvarů.

Letoun pohánějí dva dvouproudové motory typu Ljulka Al-31FP s řízeným vektorem tahu ve vertikální rovině (±15°), každý maximálním forsážním tahem 123 kN.

Su-30SM je vybaven víceúčelovým radiolokátorem s pohyblivou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem typu N011M-R Bars-R, který dokáže najednou sledovat až 15 vzdušných cílů a na 6 z nich navádět řízené střely.

Dalším klíčovým komponentem je elektro-optický zaměřovací systém typu OLS-30, který v sobě sdružuje infračervený senzor s laserovým dálkoměrem a slouží pro vyhledávání a sledování vzdušných cílů.

Výzbroj sestává z jednoho 30mm kanonu typu GŠ-30-1 se zásobou 150 nábojů a podvěsů na dvanácti pylonech do celkové hmotnosti 8 tun.

df

Ve spolupráci s: https://ruslet.webnode.cz/

Ilustrační foto: Vitaly Yurtaev / techreporter.ru – se svolením autora

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: sobota, 05 říjen 2019 17:07

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok