22. listopad 2019

Su-57 má dalšího nečekaného zahraničního zájemce

jik 7. říjen 2019 1154 0

Zatímco ruské letectvo teprve čeká na své první sériové letouny páté generace Su-57, stále častěji se hovoří o jejich exportu, který by pomohl vylepšit ekonomickou bilanci nákladného projektu. Vše nasvědčuje tomu, že první exportní zakázky na sebe nenechají dlouho čekat a přijdou i z doslova exotických koutů světa.

Hlavní hvězdou statické ukázky v rámci letošního moskevského aerosalonu bylo představení exportního Su-57E. Ačkoliv se ve skutečnosti jednalo o jeden z neletových prototypů, jeho detailní představení bylo jasným znamením, že ruský průmysl intenzivně hledá zákazníky pro svůj nový produkt.

Letoun si spolu s ruským prezidentem Putinem prohlédl jeho turecký protějšek Recep Erdogan, načež se v médiích objevilo množství více i méně důvěryhodných informací o tom, že Turecko jedná s Ruskem o pořízení Su-57 namísto amerických F-35 (stejně tak informace hovořily o tureckém zájmu o stíhačky Su-35 a také lehčí MiG-35).

Žádný kontrakt však zatím patrně nebyl uzavřen s Tureckem ani s jinou zemí. Nejčastěji se v minulosti hovořilo o Indii, s níž Rusko podepsalo několik dohod o společném vývoji stíhačky páté generace FGFA, jejímž základem měl být projekt T-50 (Su-57). Společný program však od počátku provázely těžkosti a neshody, pramenící mimo jiné z indických specifikací a požadavků na transfer technologií. Program FGFA skončil loni indickým ukončením účasti v něm, byť některé zprávy naznačují, že obě země nadále jednají o možném exportu Su-57 do Indie.

Ačkoliv často médii zmiňovaný, nepravděpodobný je prodej těchto letounů do Číny, která časově předstihla Rusko s vlastním projektem Chengdu J-20. Jeho slabinou jsou motory, nicméně podle posledních informací již probíhají testy letounu s nejnovějšími domácími pohonnými jednotkami WS-15 s vektorováním tahu a forsážním tahem okolo 180 kN.

Dalšími zmiňovanými „destinacemi“ Su-57 jsou Alžírsko a Vietnam. Tyto státy se jeví jako pravděpodobní kandidáti na pořízení nových Suchojů, v minulých dnech k nim však přibyl ještě jeden, poněkud nečekaný. Server Military Watch si všiml komentářů velvyslance Myanmaru v Moskvě Ko Ko Sheina s vyjádřením zájmu jeho země o Su-57.

Myanmar od začátku tisíciletí nakoupil v Rusku a Bělorusku více než třicet letounů MiG-29, které bude v příštím desetiletí nahrazovat, stejně jako generačně starší stíhačky čínské provenience Chengdu J-7 (kopie MiGu 21) a také archaické čínské útočné letouny Nanchang Q-5.

V rámci poměrně rozsáhlého modernizačního programu už letectvo Myanmaru obdrželo první z 16 objednaných čínsko-pákistánských letounů CAC/PAC JF-17M, ovšem kvalitativně největší posilou bude šestice těžkých víceúčelových stíhacích letounů Suchoj Su-30SME.

Jak dále uvádí Military Watch, i malý počet nových letounů páté generace Su-57 se schopností vést vzdušný boj i pozemní údery na velké vzdálenosti může znamenat zásadní posílení kapacit vzdušných sil Myanmaru. A jejich nákup může přijít stejně nečekaně, jako tomu bylo v případě Su-30.

jik

Ilustrační foto: techreporter.ru

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 07 říjen 2019 22:32

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok