Yasin létá! Írán otestoval ve vzduchu moderní letoun vlastní konstrukce (VIDEO)

df 17. říjen 2019 480 0

Po dvanáctiletém úsilí a v podmínkách drakonických sankcí se íránský letecký průmysl dočkal vlastní „revoluce“. Svůj první let ve čtvrtek 17. října absolvoval prototyp cvičného a lehkého bojového letounu Yasin. Jedná se o čistě domácí konstrukci, podle všeho navíc poměrně moderní.

Pokusy o sestrojení vlastních cvičných proudových letounů Írán podnikal už od 90. let v rámci projektového úkolu Ya-Hossein. Postupně spatřily světlo světa tři mírně odlišné konstrukce, nazvané Dorna, Tondar a Tazarve. Ani jedna z nich se však nedočkala sériové produkce.

Na základě požadavků vzdušných sil, poznamenaných zbrojními sankcemi a nemožností importovat zahraniční letouny, zahájili vývojáři IAMI/ HESA v roce 2007 koncepční práce na zcela novém letounu, který by odpovídal moderním požadavkům.

Zvažováno bylo několik aerodynamických řešení. Coby předloha byl nakonec zvolen tchajwanský letoun AIDC AT-3.

Konstrukce íránského prototypu byla zahájena v roce 2016. Nedokončený letoun pak – patrně na základě objednávky vedení země – absolvoval rollout 15. dubna 2017.

Dlužno dodat, že se tak stalo dva měsíce po termínu, na který byl původně ohlášen první let nového stroje, tehdy nazývaného Kowsar-88.

Celý jeho vývoj totiž do značné míry poznamenávají mezinárodní sankce. Nejsou to jen rozpočtové těžkosti země, ale zejména přístup k zahraničním technologiím a agregátům. Íránci tento problém vyřešili tak, že řada komponentů i celků nového letounu (například palivový systém) pochází z lehkých stíhaček F-5A/B.

Stejné letouny s největší pravděpodobností posloužily jako zdroj pohonných jednotek pro nový stroj. Podle dostupných informací se jedná o staré americké proudové motory J85-GE-13, ačkoliv na výstavě MAKS-2017 byl íránský projekt prezentován s moderními dvouproudovými pohonnými jednotkami. Írán jednal s Ruskem o koupi sady dvouproudových motorů AI-222-25, pohánějících pokročilé cvičné letouny Jak-130, je tedy možné, že pohon sériových letounů bude řešen tímto způsobem.

I přes značně ztížené podmínky musí íránští vývojáři naplnit zadání v podobě aerodynamicky moderně řešeného stroje se soudobými možnostmi výcviku, kdy kokpity sériových letounů mají být vybaveny HUDy a multifunkčními barevnými displeji; lze předpokládat, že budou řešeny obdobně jako u nedávno představeného nadzvukového stroje podobného názvu Kowsar (jedná se o modernizovaný F-5E/F).

Oba typy využívají i stejného záchranného systému, založeného na technologiích ruského vystřelovacího sedadla řady K-36, jak je ostatně patrné i z videozáběrů níže.

Nově však už nesdílejí stejné jméno „Kowsar“. Aby nezavdávalo ke zmatkům, cvičný letoun byl při svém záletu prezentován již jako Yasin.

Nad jeho další budoucností visí spousta otazníků, zejména v souvislosti s blížícím se ukončením právní závaznosti sankcí a možností po roce 2020 nakupovat vojenskou techniku v zahraničí. Írán má například dlouhodobě zájem o 24 letounů Jak-130.

Ze strany vedení země je však kvůli eventualitě nových sankcí vyvíjen silný tlak na maximální soběstačnost při vývoji a výrobě zbraní, i za cenu toho, že nebudou na technologické špici. I proto bude zajímavé sledovat osudy nového letounu, který celý íránský letecký průmysl posunul o notný kus kupředu.df

Foto: repro YouTube.com

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 17 říjen 2019 15:49

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok