Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

jik 23. říjen 2019 462 0

Na pozadí soupeření velmocí o vliv na africkém kontinentu přistály ve středu 23. října na letišti Waterkloof v Jihoafrické republice dva ruské strategické nosiče řízených střel Tu-160.

Do Jižní Afriky přilétla z Ruska skupina čtyř letounů v složení dvou Tu-160, dopravního Il-62 a těžkého transportního stroje An-124 Ruslan.

Let probíhal nad vodami Kaspického a Arabského moře a Indického oceánu. Trval celkem 13 hodin, kdy letouny překonaly vzdálenost 11 tisíc kilometrů. Posádky Tu-160 dočerpaly palivo za letu ze vzdušných tankerů Il-78.

Během poslední etapy letu ruské stroje doprovázely stíhačky Saab JAS-39C/D Gripen a cvičné stroje Hawk 120/LIFT jihoafrického letectva (není bez zajímavosti, že Rusko v 90. letech nabízelo JAR namísto uvedené švédsko-britské kombinace „tandem“ svých letounů – bojových MiG-29 a cvičných MiG-AT).

Přílet ruských bombardérů vyvolal značný zájem nejen jihoafrických médií, ale i tamní veřejnosti a leteckých nadšenců:Cílem návštěvy je podle oficiální zprávy ruského ministerstva obrany rozvoj dvoustranné vojenské spolupráce a interakce mezi vzdušnými silami obou zemí.

Nelze si ale nevšimnout, že dálkový let se uskutečni v den, kdy v ruském Soči začal historicky první summit Rusko-Afrika. Jednou ze stěžejních vazeb Moskvy na africký kontinent je vojensko-technická spolupráce, zahájená ještě v časech Sovětského svazu.

V souvislosti s konáním summitu do médií pronikly informace hned o několika aktuálně realizovaných či potenciálních obchodech.

Například byly završeny dodávky bojových letounů Su-30K do Angoly, Egypt jedná o nákupu bojových vrtulníků Ka-52 pro své vrtulníkové nosiče Mistral a Kamerun by rád získal protivzdušné systémy Pancir-S1 pro boj s bezpilotními prostředky teroristické organizace Boko Haram.

Rusko v posledních letech dodalo své moderní zbraně například do Alžírska, Angoly, Egypta, Etiopie, Mosambiku, Ugandy a dalších afrických zemí.jik

Foto: MO RF

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 23 říjen 2019 22:35

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok