Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

jik 31. říjen 2019 424 0

Japonsko pokračuje v posilování svých obranných i útočných kapacit. Ruku v ruce s pořízením úderných letounů F-35 připravuje zásadní modernizaci poloviny své flotily výkonných letounů F-15J.

Tokio dostalo od vlády Spojených států zelenou k modernizaci 98 strojů F-15J do úrovně s výstižným názvem Japanese Super Interceptor (JSI). O co půjde?

Pokud Japonsko amerického souhlasu využije, čeká jeho „eagly“ výrazné zlepšení klíčových schopností záchytného stíhače – odhalit protivníka jako první, porazit jej v boji za hranicí vizuální viditelnosti a ubránit se případnému útoku. To vše za přibližně 4,5 miliardy dolarů.

Japonské „ef-patnáctky“ mají dostat především nové AESA radary APG-82(v)1, novou digitální avioniku včetně palubních počítačů a procesorů ADCP II s novým softwarem, nové komunikační systémy a také komplex vlastní ochrany a elektronického boje ALQ-239. Součástí zakázky má být také dodání společného systému plánování misí (Joint Mission Planning System), výcvik a technická podpora.

Takový krok zřejmě dále vyostří situaci v regionu, kde se střetávají zájmy několika mocností s rychle rostoucí vojenskou silou. „Nepochybně jde zejména o reakci na posilování čínského letectva, ačkoli svou roli zřejmě hraje i modernizace vzdušných sil dalších zemí, především Ruska a do jisté míry také Jižní Koreje,“ říká bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

F-15 je podle něj stále vysoce výkonnou platformu, která z hlediska doletu a nosnosti zbraní nabízí vyšší parametry než F-35. Oba letouny se však mají v rámci Japonských vzdušných sil sebeobrany doplňovat.

Navzdory tomu, že země v regionu vyvíjejí nebo již zařadily do výzbroje stealth stroje páté generace, výrazně upgradovaný F-15 zůstane i v budoucnu velmi účinným zbraňovým prostředkem, domnívá se Lukáš Visingr:

„Nesmí se zapomínat na jednu důležitou věc. Čína již sice zavádí do výzbroje stíhačky páté generace J-20 a Rusko se chystá zavést Su-57, ale každopádně bude těchto stíhaček páté generace zatím pouze malý počet. Jednoznačně tedy budou převládat starší letouny, s nimiž dokáže modernizovaný F-15 velmi efektivně bojovat.“

Japonské vzdušné síly sebeobrany disponují dvěma stovkami letounů F-15J/DJ. Dále mají ve výzbroji starší letouny F-4 Phantom II různých verzí, moderní jednomotorové stíhačky F-2 domácí provenience a přebírají americké stroje F-35 (které nahrazují zmíněné „phantomy“).

Mimo to v Japonsku běží předprojekční práce na zcela nové stealth stíhačce F-3, jejíž vývoj zabere zřejmě celou příští dekádu.

jik

Foto: Flickr.com / Public Domain

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 31 říjen 2019 17:36

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok