Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

df 21. listopad 2019 1095 0

Během aerosalonu Dubai Airshow 2019 byla zveřejněna pro média překvapivá informace, že Spojené arabské emiráty nejednají s USA o nákupu letounů F-35. Ve známost naproti tomu vešlo, že SAE pokračují v rozhovorech o pořízení ruských letadel a technologií.

Podle náměstkyně amerického ministra obrany Ellen Lordové Spojené státy nejednají se Spojenými arabskými emiráty o „potenciálním prodeji“ letounů F-35. Emiráty se prý místo toho zaměřují na možnost modernizace flotily svých letounů F-16E/F Block 60, které už tak představují nejvýkonnější verzi této rozšířené stíhačky.

Lordová také uvedla, že otázka prodeje F-35 Emirátům nebyla diskutována ani během uzavřené části rozhovorů. Poznamenala, že toto téma v rámci Dubai Airshow 2019 vůbec nebude předmětem diskusí.

Dlouhodobě přitom platí, že SAE požadují tu vůbec nejmodernější americkou vojenskou techniku. SAE opakovaně projevily zájem o nákup F-35 a několik let se o Emirátech hovořilo jako o velmi pravděpodobném zákazníkovi těchto stealth letounů.

Důvodů negativního amerického postoje může být hned několik.

Jednak jsou to známé obavy Izraele ze ztráty jeho kvalitativní vojenské převahy v regionu, důsledně udržované s pomocí Spojených států; SAE přitom v posledních letech prokazují schopnost působit v poměrně vzdálených oblastech (konkrétně například v Libyi), což může Izrael, potažmo americké zákonodárce znervózňovat.

Druhým a možná závažnějším důvodem je ochota SAE nakupovat nejnovější techniku v Rusku. V kontrastu s uvedeným americkým prohlášením jsou slova šéfa ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrije Šugajeva. Ten potvrdil, že Rusko pokračuje v jednání s Emiráty o prodeji těžkých bojových letounů Su-35.

Spojené státy se tak zjevně snaží předejít podobné blamáži s prodejem F-35 jako v případě Turecka. Nejde jen o technický aspekt a možný přístup Rusů k citlivým údajům v rámci integrace ruského zbraňového systému: pokud by se USA rozhodly v budoucnu uplatnit jakékoliv sankce vůči SAE, připravily by se na dlouhou dobu o jednoho z vůbec nejlukrativnějších zákazníků pro jiné své zbraně.

Svoji roli může – obdobně jako v případě tureckých komplexů S-400 – sehrát fakt, že Emiráty jsou jedním z nejvýznamnějších uživatelů ruského mobilního protivzdušného systému Pancir-S1 (ovšem na podvozku MAN SX 45), což by mohlo opět znamenat potenciální způsob úniku citlivých dat o nejmodernějších amerických bojových letounech do „nesprávných rukou“.

Hlavním důvodem zmíněné americké neochoty je ale nejspíš rostoucí snaha SAE o soběstačnost ve vojensko-technické oblasti. Emiráty už roky jednají o koupi bojových letounů s řadou výrobců, přičemž podle dostupných informací je kamenem úrazu mj. transfer technologií. V případě F-35 se Američané nechtějí dělit o technologie ani se svými nejbližšími spojenci.

Ohledně letounu 5. generace se tak SAE obrátily k Rusku, načež obě strany v roce 2017 uzavřely rámcovou dohodu o budoucím vývoji zcela nového letounu. Ten bude vycházet z projektu předloženého společností RSK MiG, avšak bude vyvinut podle specifických požadavků SAE a pro jejich potřeby by se měl vyrábět na území arabské federace.

Že záměr „žije“, mohou potvrzovat nejen výše uvedené skutečnosti, ale také slova Dmitrije Šugajeva, který v rámci Dubai Airshow 2019 prohlásil, že jednání o společném vývoji letounu páté generace pokračují.

df

Foto: Flickr.com / Public Domain

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(4 hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 21 listopad 2019 10:58

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok