Robotický Uran-9 nasazen v Sýrii. Přinášíme FOTO z boje

df 1. prosinec 2019 1042 0

Na sociálních sítích se objevil konečně zřetelný snímek ruského robotického pásového obrněného vozidla Uran-9 z jeho ostrého nasazení v Sýrii.

Původní euforii ruských médií, která před čtyřmi lety doprovázela představení robota veřejnosti, později zchladily informace o tom, že Uran-9 si na syrském bojišti nevedl příliš přesvědčivě. Ty ovšem souvisely především se specifikami nasazení úplně nového druhu výzbroje, navíc v podmínkách konfliktu značné intenzity.

Jako problematické se ukázalo zejména jeho dálkové ovládání, kdy stroj kvůli dlouhým reakčním časům a výpadkům v přenosu nemohl s patřičnou efektivitou distančně působit v původně předpokládaných vzdálenostech od kontrolního stanoviště.

Například průměrná vzdálenost udržitelné kontroly v městských oblastech s nízkou zástavbou byla od 300 do 500 metrů. Během zkušebního nasazení se vyskytlo 17 krátkodobých případů (do jedné minuty) a dva delší případy (až 1,5 hodiny) ztráty kontroly nad strojem.

Byla také údajně zjištěna nízká spolehlivost některých částí podvozku, několik případů selhání hlavní zbraně (30mm automatického kanonu), zpožděné odpaly protitankových střel, poruchy senzorového vybavení, při průzkumných misích nemožnost optické identifikace cíle na vzdálenost větší než 2 km, nedostatečné zorné pole pozorovacích přístrojů, nízké rozlišení zobrazovaných vizuálních informací a další nedostatky.

Právě syrské zkušenosti však byly nezbytné k odhalení problémů, které byly podle ruských médií řešitelné a postupně odstraněny konstrukčními zásahy.

Uran-9 se tak podle všeho nestal obětí zkušebního nasazení v Sýrii, jako tomu bylo u některých nespecifikovaných zbraňových systémů, a v letošním roce byl přijat do výzbroje armády Ruské federace.

Zhruba desetitunový Uran-9 je vyzbrojen 30mm rychlopalným automatickým kanonem ABM M30-M3 (modifikace rozšířeného 2A72) a 7,62mm kulometem. Další výzbroj představují rakety – nejčastěji je Uran-9 prezentován s čtveřicí protitankových řízených střel 9S120 Ataka.

Právě takovou konfiguraci výzbroje nese stroj na snímku ze syrského bojiště.

Fotografie je nedatována, takže není jasné, zda jde o vozidlo nasazené v průběhu testování, nebo se jedná již o operační stroj.

Uran foto z boje

df

Foto: Vitaly Kuzmin, © Twitter

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: neděle, 01 prosinec 2019 22:28

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Zřítil se Su-57

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok