Rusko testuje Kinžaly, tentokrát v Arktidě (VIDEO)

jik 3. prosinec 2019 657 0

Letoun MiG-31K ruského letectva v polovině listopadu úspěšně otestoval raketu Kinžal v arktických podmínkách. Stroj odstartoval ze základny Oleněgorsk v Murmanské oblasti, raketa pak zasáhla pozemní cíl v polygonu-opuštěném městě Pěmboj v Republice Komi.

Ruské letectvo tak demonstrovalo schopnost provádět útoky zmíněným zbraňovým systémem na pozemní cíle i plavidla v Arktidě, která je stále více předmětem zájmu globálních i regionálních mocností.

O testu Kinžalu v Arktidě přitom neinformovalo oficiálně ruské ministerstvo obrany, ale tamní média s odkazem na „dva zdroje z vojenskoprůmyslového komplexu“. Jeden z těchto zdrojů také uvedl, že raketa dosáhla rychlostí 10 Machů.

Střela Kinžal, označovaná Ch-47M2, z konstrukčního hlediska pravděpodobně vychází z balistické střely typu 9M723 mobilního raketového komplexu Iskander-M.

Samotná střela je jedním z komponentů vzdušného aerobalistického raketového komplexu Kinžal, určeného k ničení důležitých pozemních cílů a také hladinových cílů – včetně letadlových lodí.

Střela má dolet okolo 2000 km a díky hypersonické letové rychlosti a schopnosti manévrovat je údajně nedosažitelným (přesněji zřejmě obtížně dosažitelným) cílem pro všechny současné prostředky PVO.

Jako nosič střely slouží upravený třímachový letoun MiG-31. Z původně přepadového stíhače se stal úderný MiG-31K, který si uchoval všechny letové charakteristiky interceptoru: dostatečně vysokou rychlost, stoupavost, ale i značný dostup (nad 20 000 m) a také nosnost – čtyřtunová střela je upevňována na spodek trupu letounu namísto čtveřice protiletadlových střel dlouhého dosahu.

Letoun je kvůli tomu odlehčen o odstraněný těžký radiolokátor Zaslon-A(AM) a závěsníky pro protiletadlové řízené střely. Na druhou stranu v porovnání s původními verzemi MiGu 31 nese větší vnitřní zásobu paliva.

Kinžaly vyzbrojené MiGy 31K od roku 2018 podnikají pravidelné cvičné lety nad Černým mořem a Kaspickým mořem.

V Rusku je předmětem kritiky malý počet upravených letounů na verzi MiG-31K, veřejně dostupné informace hovoří o konverzi pouhých deseti strojů. Kinžaly mají být jedním ze zbraňových systémů modernizovaných bombardérů Tu-22M3M.jik

Spolupráce: ruslet.webnode.cz

Ilustrační foto: Techreporter.ru

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(5 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 03 prosinec 2019 16:15

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Zřítil se Su-57

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok