Zaostáváme! Šéfkonstruktér Kamova bije na poplach

df 11. prosinec 2019 1029 0
Zaostáváme! Šéfkonstruktér Kamova bije na poplach Foto: techreporter.ru

Věčně modernizovat stávající vrtulníkovou techniku nestačí, upozorňuje legendární šéfkonstruktér ruské konstrukční kanceláře Kamov Sergej Viktorovič Michejev. Rozhovor, který byl publikován v ruských odborných médiích, nese příznačný titulek: „Prohráváme válku konstruktérů“.

Obsáhlé interview s Michejevem přinesl magazín Vojensko-průmyslový kurýr. Konstruktér mnoha úspěšných vrtulníků včetně úderného a průzkumného Ka-52 v něm upozorňuje na nedostatečný zájem ze strany vedení země o „principiálně nové“ konstrukce.

Zatímco veškeré současně i výhledově vyráběné ruské bojové vrtulníky (především Mi-28NM a Ka-52M) vycházejí z původních sovětských konstrukcí, Spojené státy jsou na prahu zavedení zcela nových, vysokorychlostních konstrukcí: Američané už nějakou dobu testují ve vzduchu stoje jako Bell V-280 Valor či Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant a dosahují nesporných úspěchů.

Američané aktivně pokračují ve výzkumné i praktické práci. Věřím, že ohlášených rychlostí 480 až 550 km/h dosáhnou v termínech, které si stanovili,“ říká Michejev (Valor už požadované rychlosti dosáhl – pozn. red.).

Američané přímo říkají, že pro bojový vrtulník je rychlost jedním z hlavních komponentů jeho efektivity, v čemž s našimi ‚partnery‘ naprosto souhlasím. Jakákoliv vojenská technika, ať už tank nebo křižník, musí mít lepší charakteristiky než protivníkův analog,“ pokračuje šéfkonstruktér.

A zdůrazňuje faktor rychlosti:

Co je rychlost pro bojový vrtulník? Vlétneš do zóny, vystřílíš výzbroj a odlétáš – čím rychleji to provedeš, tím máš větší šanci úspěšně splnit úkol a vrátit se živý. Je rozdíl, jestli to bude při rychlosti 200 nebo 500 km/h“.

My se pyšníme našimi bojovými vrtulníky, ale jejich maximální rychlost je nanejvýš mezi 300 a 400 km/h. (…) Jestli proti našim strojům nastoupí soupeři s rychlostí o polovinu vyšší, žádná odvaha ani pilotova dovednost tento rozdíl nevykompenzuje,“ říká Michejev. Obává se, že až začnou odpovědní činitelé těmto slovům naslouchat, bude už příliš pozdě.

Bohužel, v oblasti vývoje vrtulníků zaostáváme. Jsem tím znepokojen,“ dodává Michejev. Přesto ale věří, že nadcházející rok 2020 bude rokem úspěšným.

Jak v nedávné době vyšlo najevo z uniklých snímků, Kamov pracuje na novém vysokorychlostním vrtulníku, který by měl podle některých informací dosahovat rychlostí až 700 km/h. Není však jasné, v jakém stadiu se vývoj nachází a zda se počítá s jeho – zcela nezbytným – státním financováním.

df

Foto: Airbase.ru

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(3 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 11 prosinec 2019 23:40

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Zřítil se Su-57

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok