Čína vyvíjí stealth stíhačku pro letadlové lodě

jik 22. prosinec 2019 292 0
Čína vyvíjí stealth stíhačku pro letadlové lodě Foto: Chinese Internet/Huitong

V minulých dnech obletěla svět zpráva o novém čínském letadlovém nosiči Shandong (v českém přepisu Šan-tung). Stranou zájmu médi ale zůstala neméně důležitá informace týkající se budoucích palubních letounů čínského námořnictva.

Na profilu státní korporace leteckého průmyslu AVIC na sociální síti Weibo byla zveřejněna informace o vývoji stíhacího letounu, který by měl již v nedaleké budoucnosti tvořit základ palubního letectva Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády.

Současně stranický deník Global Times informoval o vývoji nového bojového letounu, který má na starosti výrobce Shenyang (součást AVIC) za koordinace státních a stranických struktur.  

Otázka palubního stíhače je z hlediska budoucnosti flotily letadlových nosičů a útočných svazů čínského námořnictva klíčová. Současné palubní letouny Shenyang J-15 (vycházející z projektu sovětského T-10K/Su-33) jsou sice dostatečně výkonnou platformou, avšak jedná se o rozměrné a těžké stroje, navíc technologicky rychle zastarávající.

Jaký tedy bude nový čínský palubní stíhač? Z dostupných informací a stejně tak ze zveřejněného obrázku společností AVIC (viz níže) je zřejmé, že jeho základem bude letoun Shenyang FC-31, který byl donedávna prezentován jako privátní, exportně zaměřený projekt. V rámci soutěže čínského námořnictva koncept Shenyangu porazil návrh letounu odvozeného od těžkého Chengdu J-20.


J35weibo Foto: AVIC/Huitong


Nový letoun se však bude v řadě ohledů odlišovat od prvního (V1) i druhého (V2 – viz titulní foto) prototypu FC-31. Bude mít o něco větší rozměry i maximální vzletovou hmotnost (je uváděno cca 30 tun). Díky většímu objemu neseného paliva v interních nádržích bude mít větší rádius, zatímco rozměrnější křídlo umožní snížení přistávací rychlosti (obdobně jako u amerického palubního F-35C).

Letoun bude mít zesílenou konstrukci, sklopné nosné plochy, bude vybaven přistávacím hákem a podvozkem uzpůsobeným pro starty s pomocí katapultů – již třetí letadlová loď pro čínské námořnictvo, v současné době rozestavěná jednotka Type 003, již bude vybavena palubou s elektromagnetickými katapulty.

Zatímco první dva prototypy FC-31 byly poháněny ruskými motory RD-33 nebo jejich obdobně výkonnými odvozeninami (ruský RD-93 nebo čínský WS-13) s forsážním tahem v úrovni 81 – 86 kN, nový letoun bude vybaven zcela novými pohonnými jednotkami WS-19 domácí provenience.

Ty mají být nejen technologicky vyspělejší (a provozně efektivnější), ale zejména výrazně výkonnější: jejich tah je uváděn v rozmezí 95 až 100 kN s potenciálem dalšího růstu. Vývoj WS-19 je nyní ve fázi testování prototypů.

O začátku testů samotného letounu je dostupných informací jen minimum. Je ale pravděpodobné, že prototypem letounu bude stroj, o kterém se hovoří jako o třetím prototypu (V3) letounu FC-31, který je už několik měsíců stavěn – je tedy možné, že zálet se uskuteční už v roce 2020. Podle čínských internetových zdrojů letoun ponese nové označení J-35.


Ilustrátorova představa nového čínského palubního letounu:

J35fanart Foto: Chinese Internet


jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: neděle, 22 prosinec 2019 21:33

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok