První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

jik 31. prosinec 2019 383 0
První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům Foto: Chinese Internet / Huitong

V polovině prosince z továrního letiště CAC v jihozápadní Číně poprvé vzlétl čínsko-pákistánský letoun JF-17 Block III. Podle názvu by se mohlo zdát, že letoun prošel pouze „kosmetickou“ modernizací, opak je však pravdou.

Aplikace špičkových technologií má primárnímu zákazníkovi, tj. pákistánskému letectvu, pomoci srovnat krok s nejnovějšími akvizicemi indického letectva, zejména s letouny Rafale.

Hluboce modernizovaný Thunder především dostane AESA radar (bude se jednat buďto o typ KLJ-7A, nebo LKF601E; v obou případech jde o čínské produkty), nicméně instalace radiolokátoru se předpokládá až u dalších vyrobených prototypů.

Nový je sebeobranný MAW systém, plně digitální systém elektroimpulzního řízení a také kokpit s novým holografickým širokoúhlým HUDem (doslova obřích rozměrů).

Letoun prodělal také některé úpravy draku: mimo jiné dostal širší podélný výstupek na hřbetu trupu a podle čínských zdrojů také mírně zvetšené vstupy vzduchu k motoru.

O pohonné jednotce žádné dostupné informace k dispozici nejsou. Pohonná jednotka má dle tvaru výtokové trysky opět původ v sovětském motoru RD-33. Zdali se však jedná o původní verzi RD-93 (pohánějící všechny dosud vyrobené sériové JF-17), nebo jde již o novější, několik let vyvíjený motor RD-93MA s tahem lehce přes 90 kN, není v tuto chvíli známo.

JF-17 Block III bude kompatibilní s nejnovější čínskou výzbrojí, zejména s protiletadlovými střelami krátkého dosahu PL-10E a střednědosahovými PL-15E.

Projekt má značnou podporu pákistánských vzdušných sil i tamního politického vedení. JF-17 je v Pákistánu oblíben nejen díky údajně slušným letovým charakteristikám, ale také díky konstrukční jednoduchosti a provozní nenáročnosti.

jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 31 prosinec 2019 08:16

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok