Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

df 11. leden 2020 348 0
Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO) Foto: Defence Research and Development Organisation / FU

Indie dosáhla dalšího milníku ve snaze o soběstačnost ve vojensko-technické oblasti. Na palubě letadlového nosiče INS Vikramaditya v sobotu 11. ledna 2020 poprvé přistál zkušební letoun LCA-N Mk1.

Indie se tak stává jednou z nemnoha zemí světa, která zvládla navrhnout a zkonstruovat námořní palubní letoun a úspěšně provést přistání na letadlovém nosiči.

Pod hlavičkou Indické výzkumné a vývojové organizace (DRDO) probíhaly několik měsíců zkoušky prototypu námořního letounu na pozemní zkušebním zařízení SBTF (Shore Based Test Facility), imitujícím palubu letadlové lodi.

Dosednutí na palubu reálného nosiče INS Vikramaditya s využitím přistávacího háku a záchytného lana proběhlo zcela podle plánu.

Letoun LCA-N Mk1 (jinak též Tejas Navy) je derivátem letounu HAL Tejas Mk1, od kterého se liší mj. upraveným a zpevněným drakem, zvětšeným překrytem kabiny, přistávacím hákem, zesíleným podvozkem a výrazně modifikovaným vztlakovým mechanismem.

Pokud jde o indické projekty sofistikovaných bojových prostředků, není překvapením, že program domácího palubního stíhače má značné, skoro tříleté zpoždění. Navíc námořní Tejas s vysokou pravděpodobností vůbec nebude přijat do výzbroje, protože indické námořnictvo letoun odmítá kvůli jednomotorovému uspořádání a nepříznivému poměru tahu k hmotnosti letounu.

Přesto lze přistání na palubě letadlového nosiče považovat za průlom ve vývoji domácích technologií, jež budou aplikovány na budoucích strojích.

Indii se po třech desetiletích a navzdory časté skepsi laické i odborné veřejnosti podařilo dotáhnout do sériové podoby letoun HAL Tejas pro domácí vzdušné síly. Země zvládla mnohé klíčové technologie včetně výroby kompozitních materiálů a vývoje hardwarových i softwarových komponentů elektroimpulzního systému řízení.

Samotný program Tejas je nyní zaměřen na vývoj vylepšených verzí Mk1A a zejména Mk2, která má představovat stíhač „střední“ hmotnostní kategorie (Medium-Weight Fighter – MWF), koncepčně i technologicky blízký švédskému Gripenu E (včetně použití pohonné jednotky GE F414).

Zatímco stávající Tejas je jednomotorový stroj, budoucí námořní letoun indické výroby (který nahradí současné MiGy29K/KUB a doplní některý z vybraných typů pravděpodobně západní provenience) mají pohánět motory dva. 

Program označovaný jako TEDBF (Twin Engine Deck Based Fighter) má vyústit ve zcela nový palubní dvoumotorový letoun s maximální vzletovou hmotností okolo 23 tun. Jeho koncepce se v Indii teprve rodí, přičemž ve hře jsou dvě řešení: jedno levnější a technologicky méně rizikové – počítající s dvoumotorovým derivátem letounu Tejas Mk2 –, a pak palubní stealth letoun odvozený od projektu AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft).

V každém případě je však pravděpodobné, že výsledný letoun nebude v sériovém provedení dříve než v roce 2035.df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: sobota, 11 leden 2020 22:31

Související položky (podle značky)

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok