Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

jik 16. leden 2020 476 0
Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné? Foto: paralay.world

Ruská média v minulých dnech přinesla zprávu o blížícím se zahájení testů nového ruského strategického bombardéru vyvíjeného v rámci programu PAK DA.

Podle informací ruského deníku Izvěstija by měl nástupce strategických nosičů Tu-95MS vstoupit do služby již v roce 2027.

Testy letounu mají začít již v dubnu 2023, státní zkoušky pak v únoru roku 2026. Takové termíny jsou údajně stanoveny v kontraktu mezi ruským ministerstvem obrany a konstrukční kanceláři Tupolev, jejíž koncept před lety zvítězil v soutěži na nový strategický bombardér.

Podle kontraktu mají být vyrobeny celkem tři letové prototypy. Pokud je dokument platný, znamenalo by to, že výroba dílů prvního prototypu musí začít již v nejbližší době (pokud již nezačala). S velkými otazníky je především doba testování prototypů, která má činit pouhé čtyři (!) roky.

Na tomto místě se však hodí připomenout, že podle plánů z roku 2014 měl prototyp nového letounu vzlétnout už loni, přičemž první sériové letouny měly být k dispozici v roce 2023.

Ačkoliv je projekt PAK DA zahrnut do Státního programu pro vyzbrojování na období 2018 až 2027, prioritu měl v posledních letech program modernizace letounu Tu-160 na verzi M2 – i ten však podle některých informací nabírá zpoždění.

Ruský letecký průmysl se v posledních letech potýká se značnými problémy. Právě v této době totiž dochází k vyčerpání potenciálu sovětského vývoje, zatímco nově započatých programů je minimum a dosavadní výsledky lze těžko označit za uspokojivé. Problémem je také financování a organizace sériové výroby.

Na vině je mnoho faktorů včetně pokračující „restrukturalizace“ ruského leteckého průmyslu (za hřebíček do jeho rakve je některými ruskými odborníky považováno jmenování bývalého nechvalně proslulého ministra obrany Anatolije Serďukova předsedou představenstva zastřešující korporace OAK) či naprostý deficit inženýrského personálu, který odchází za lepšími výdělky do jiných sfér i zemí.

Překvapivé tak jsou nejen uvedené termíny vývoje a výroby PAK DA, ale i některé další zveřejněné informace. Například ta, že letoun má mít čtyřčlennou posádku. To se jeví doslova jako anachronizmus, uvážíme li, že americký B-2 Spirit má díky automatizaci posádku standardně jen dvoučlennou – přitom tento letoun poprvé vzlétl před více než třiceti lety.

PAK DA

Letoun typu iz. 80 (PAK DA) bude údajně řešen jako dvoumotorové podzvukové „stealth“ křídlo. Hlavní zbraní tohoto stroje se stanou řízené střely velkého dosahu. Za jejich pomoci bude tento stroj schopen napadat i cíle se silnou PVO, aniž by se musel vystavovat nebezpečí sestřelení.

Součástí zbraňového systému letounu typu iz. 80 (PAK DA) se ale stanou též protizemní střely s hypersonickou rychlostí a PLŘS. Díky PLŘS bude moci operovat bez stíhacího doprovodu.

Základem avionického vybavení letounu se údajně stane, kuli urychlení vývoje, avionické vybavení víceúčelového bojového letounu 5. generace typu Su-57.

Pohonná jednotka bombardéru PAK DA bude zase vycházet z motoru typu NK-32-02 značky Kuzněcov, pohonné jednotky letounu typu Tu-160 (Blackjack A). Vývojem pohonné jednotky byl Kuzněcov pověřen v prosinci roku 2014. Zkoušky zmíněného motoru na vzdušné zkušebně Il-76LL by se přitom měly rozeběhnout v roce 2020.

jik

Spolupráce: ruslet.webnode.cz

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: čtvrtek, 16 leden 2020 12:21

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok