Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

jik 22. leden 2020 540 3 komentáře
Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně Ilustrační foto: Vitaly Kuzmin

Na svoji letovou premiéru se chystá modernizovaná verze původně sovětského strategického nosiče řízených střel Tu-160.

Podle ruských médií je hluboce modernizovaný stroj pro Vzdušné a kosmické síly už „prakticky na vzletové dráze“.

Obdobná prohlášení je ale třeba brát s rezervou. Už v listopadu 2017 se v Kazani uskutečnil rollout „Tu-160M“, který byl samotnou Sjednocenou leteckou korporací prezentován jako „modernizovaný“ a dokonce „nově postavený“. Podle nejnovějších informací však šlo o „standardní“ letoun, navíc pouze dostavěný z dílů z původní sériové výroby. 

Z Ruska teď přicházejí nové informace, které upřesňují některé další skutečnosti, mj. nejasnosti okolo názvu letounu. Zatímco nově vyrobené letouny měly nést název Tu-160M2, původní zmodernizované stroje Tu-160M. Druhý z uvedených názvů nakonec bude jednotně použit pro celou budoucí flotilu „bílých labutí“.

Modernizováno bude 15 stávajících letounů, k nim má být vyrobeno 10 nových. Tato nová desítka Tu-160M bude podle zveřejněných informací „vyrobena od nuly“ (ačkoliv některé zdroje tvrdí, že při produkci budou využity mnohé části letadel z původní sériové výroby). První nově vyrobený sériový letoun bude pole plánu dodán v roce 2022, práce na jeho stavbě již údajně započaly.

Ještě v loňském roce se přitom hovořilo o pořízení až padesáti letadel Tu-160M pro naplnění budoucích potřeb Vzdušných a kosmických sil.

Oproti „velkým očím“ ruských i některých západních médií z minulých let je současná realita poněkud skromnější i v otázce vývoje a výroby jednotlivých komponentů modernizace.

K záletu připravovaný letoun dostal nové vybavení: zbrusu novou elektroniku, radiolokační komplex, palubní výpočetní, komunikační i navigační systémy. Nikoliv však vylepšené motory NK-32-02. Na nové pohonné jednotky výrobce letounu stále čeká, ačkoliv dodány měly být již v roce 2018.

Přitom právě dodání motorů bude klíčové pro dodržení termínů produkce nově vyrobených letounů. Je tedy možné, že uvedené termíny ještě doznají změn. Ostatně letoun bude plnohodnotně využívat všech vylepšení až v kombinaci s novými zbraněmi – a i na ty stále čeká.

Půjde především o zcela novou kompaktní podzvukovou střelu s plochou dráhou letu Ch-50 (dříve Ch-SD; Izd. 715). Oproti svému americkému protějšku v podobě AGM-158B JASSM-ER bude větší a bude mít zhruba o třetinu delší dolet.

Klíčovou výzbrojí „bílých labutí“ pak budou vyvíjené hypersonické střely, o kterých je dosud veřejně známo jen minimum informací.

jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 22 leden 2020 22:07

3 komentáře

 • 369
  Odkaz Komentáře 369 pondělí, 27 leden 2020 08:41

  Nie "snad někdy" ale verím že určite a čoskoro :)

  Motor R79V-300 však mal nízku teplotu plynov pred turbínou. Výrobca udáva 1630°K, čo je 1356°C http://www.amntksoyuz.ru/engines/airengines/history/
  Západné motory už v tom období smerovali k teplotám 1500°C.
  Al-41F údajne už dosahoval 1600°C, no tieto možnosti vyššej efektivity neboli aplikované ani na 117S, ktorý sa stále drží pod 1500°C. 117 určite dosahuje viac, no údaje sú nezverejnené. Saljutov AL-31FM2 má 1530°C, no francúzsky M88 až 1580°C.
  Americký F135 údajne až 2000°C, ale výrobca to neuvádza. Skôr to považujem za možnosť chladenia motora odvádzať také teplo než reálne pracovné teploty. Malo by sa jednať o vytvorenie vzduchového filmu kolo lopatky turbíny. Takýto spôsob však určite bude energeticky veľmi náročný a je na zváženie či pri súčasných technológiách by sa ho aj oplatilo zaviesť do bojového lietadla a hlavne pri hmotnosti motora, ktorá nie je vysoká vzhľadom na jeho výkon. Pre porovnanie motory GE pracujú s vyššími teplotami než ostatné v ich kategórii, no aj hmotnosť majú vyššiu. Motor F100-PW-232 má podľa neoficiálnych údajov okrem ťahu tiež výrazný prírastok hmotnosti oproti variante 229.
  Izd. 30 aspoň lieta a to je hlavné. Pri tomto projekte už vyvinuli hliníkovú zliatinu, ktorá by zvládla použitie na lopatkách druhého stupňa turbíny.

  Určite nie som jediný koho bude zaujímať odborné rozobratie týchto záležitostí. Veď motor je to hlavné čo robí lietadlo lietadlom. Krídla sú hneď za ním.

  Nahlásit
 • DOGFIGHT.cz
  Odkaz Komentáře DOGFIGHT.cz neděle, 26 leden 2020 18:22

  Díky za tip! Jestli k tomu bude příležitost, určitě se k tématu v budoucnu dostaneme. Pokud je řeč o sovětských/ruských dvouproudových motorech, ano je pravda, že v některých ohledech zaostávaly ve srovnání se západními analogy, zejména pokud jde o specifickou spotřebu a životnost.
  Rozpad SSSR ale utnul vývoj některých zcela nových projektů, které se na odstranění těchto neduhů soustředily, a pokud by tyto projekty pokračovaly, dnes by byla situace s konkurenceschopností docela jiná.
  Konkrétně jde například o originální Al-41F (Izd. 20), který byl pohřben spolu s projektem MFI. A pokud jde o materiály a inovace, zde se sovětská škola na přelomu 80. a 90. let vyšvihla na samotnou špičku vývoje – viz R-79V-300 a především zapomenutý R-179-300 s „brutálním“ tahem přes 180 kN a s plochou vektorovatelnou tryskou.
  Jenže kdyby kdyby… Dnešní Rusko pořád žije z potenciálu RD-33 a zejména Al-31 s kořeny v raných 70. letech minulého století a zřejmě ještě dlouho bude – soudě podle hlemýždího tempa vývoje Izd. 30 pro program T-50.
  Někdy snad podrobněji…

  Nahlásit
 • 369
  Odkaz Komentáře 369 sobota, 25 leden 2020 05:41

  Nespravíte článok o súčasnom vývoji ruských prúdových motorov? Prípadne aj z dôb ZSSR a ich porovnanie so západnými. V tejto oblasti väčšinou zaostávali a zaujímajú ma možné dôvody.

  Nahlásit

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok