„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

df 27. leden 2020 334 0
„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány Foto: repro YouTube.com

To letadlo ještě ani není na světě a Turci z něj už udělali „první stíhačku muslimů“. Podaří se naplnit jejich ambice?

V případě současného Turecka pod vedením prezidenta Erdogana dokonale platí přísloví o tom, že s jídlem roste chuť.

Rostoucí ambice

Ankara (na pozadí domácích politických problémů a navzdory ekonomickým potížím) pokračuje v prosazování svých ambicí: praktikuje politiku často v příkrém v rozporu s americkými i aliančními zájmy, nárokuje si naleziště surovin ve Středomoří, posiluje svůj vliv napříč turkickými národy i v muslimských regionech afrického i asijského kontinentu.

V neposlední řadě se snaží o maximální soběstačnost ve vývoji a výrobě zbraňových systémů, jak dokazují četné projekty, z nichž některé už dospěly do sériové výroby. Turecko si hodlá osvojit výrobu velmi širokého spektra moderní vojenské techniky, leteckou nevyjímaje (viz video níže).

V různých fázích vývoje jsou projekty těžkých bezpilotních prostředků (Akinci), víceúčelových vrtulníků (T625), středních transportních vrtulníků, bitevních vrtulníků nové generace (ATAK-2), turbovrtulových cvičných a lehkých bojových letounů (Hürkuş) či nadzvukových proudových cvičných a lehkých bojových letounů (Hürjet).

Národní bojový letoun

Zdaleka nejambicióznějším projektem, do kterého Ankara vkládá značné naděje a zejména prostředky, je program víceúčelového bojového letounu páté generace, známý pod zkratkami TF-X či v Turecku MMU (Milli Muharip Uçak – národní bojový letoun).

Řada expertů v Evropě i ve Spojených státech pochybuje, že Turecko je schopno dotáhnout tak náročnou a komplexní úlohu do zdárného konce.

Je však pravda, že Ankara už dosáhla významných úspěchů ve vývoji klíčových technologií – včetně například AESA radaru, elektro-optických sledovacích a zaměřovacích prostředků či vyspělých protiletadlových řízených střel.

Značně nepříznivě do vývoje TF-X ale zasáhly neshody se Spojenými státy kvůli tureckému nákupu protivzdušných komplexů S-400. Ankara tak přišla nejen o přístup k některým technologiím vyvinutým v rámci programu F-35.

Otázka motorů

Dvoumotorový TF-X, rozměrově i hmotnostně podobný legendárnímu F-15A/C, měly v první fázi pohánět americké motory řady General Electric F110. Jenže vzhledem k uvedeným okolnostem a ochlazení vztahů s Washingtonem kooperace s americkým gigantem na výrobě a případně vývoji nových motorů zřejmě „neklapne“.

Ankara se proto nyní snaží oživit spolupráci s britskou společností Rolls-Royce. Předchozí spolupráce již získala podobu dohody s tureckým výrobcem Kale Group, jenže kvůli neshodám ohledně transferu technologií byla pozastavena. Pokud bude obnovena, jejím předmětem bude patrně vývoj a výroba pohonné jednotky založené na motoru EJ200 pro letoun Eurofighter Typhoon.

Aktuálně je pro letoun TF-X požadován tah okolo 120 kN (u dříve propagovaného derivátu EJ200, označovaného „EJ230“, se předpokládal tah v úrovni 117 – 120 kN), nicméně vzhledem k odlišným rozměrovým i hmotnostním parametrům oproti F110 lze očekávat opětovné přepracování designu TF-X.

To si vyžádá další čas (termín záletu prototypu letounu již byl posunut z roku na 2023 na období 2025–2026) a zejména prostředky.

Muslimské země především?

Enormní finanční náročnost projektu se proto odráží mj. ve snaze zaujmout zahraniční partnery, kteří by se podíleli na nákladech na vývoj. Nejnovějším marketingovým tahem turecké strany je pokus udělat z TF-X „první stíhačku muslimů“, jak jej nedávno nazval šéf Turkish Aerospace Industries (TAI) Temel Kotil.

Zahrát na muslimskou notu chtějí Turci v první řadě v poměrně bohaté, populačně i ekonomicky rychle rostoucí Malajsii, která už dříve avízovala možnost vývoje vlastního bojového letounu pro období po roce 2030.

Státem vlastněný podnik TAI nyní oficiálně pozval Kuala Lumpur k účasti v programu TF-X, nyní turecká strana čeká na odpověď.

Účast Malajsie by přitom byla teprve začátkem snah o rozšíření „první stíhačky muslimů“ za hranice Turecka. TAI chce prosazovat vyvíjený letoun také například v Indonésii, Pákistánu, Bangladéši či Kazachstánu.df
Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 27 leden 2020 13:22

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok