Deset let od prvního letu T-50

jik 29. leden 2020 289 0
Deset let od prvního letu T-50 Foto: Sukhoi / KNAAPO

Je to neuvěřitelné, ale 29. ledna 2020 je tomu už deset let, kdy v Komsomolsku na Amuru poprvé vzlétl první prototyp ruského bojového letounu páté generace Su-57 (T-50-01), vyvíjeného v rámci programu PAK FA.

Přesný vzhled letounu byl až do záletu prototypu veřejnosti neznámý, byť v médiích se před tím po celé desetiletí hemžily různé představy o tom, jak letoun bude vypadat. Některé se reálné podobě blížily méně, některé více, čemuž pomohlo několik úniků z vojensko-průmyslového komplexu.

I tak byl design letadla pro většinu letecké veřejnosti velkým a příjemným překvapením a těžko něco namítat proti tvrzení, že T-50 je z aerodynamického a konstrukčního hlediska jedním z vrcholů dosavadního vývoje letectví.

Tomu byla před 10 lety úměrná očekávání spojená nejen s optimistickými termíny zavedení letounu do výzbroje, ale také s jeho postupným zdokonalováním, ať už se to týkalo zcela nových pohonných jednotek či stealth vlastností letadla.

Bohužel, většina těchto očekávání zůstává dosud nenaplněna; domácí Vzdušné a kosmické síly stále čekají na první sériový kus, pokračují vývojové práce na radiolokačním systému N036 Bjelka a poměrně pomalu postupuje vývoj motoru páté generace Izd. 30 (za dva roky jen 16 letových testů).

Na druhou stranu všechny tyto a další technologie – enormně náročné finančně, znalostně i organizačně – již byly vyvinuty a objektivně existují alespoň v „beta verzích“ a v příštích letech budou aplikovány a sériově produkovány.

Mít však znovu očekávání, že to bude „už zítra“, je vzhledem k neutěšené realitě ruského hospodářství a průmyslu spíše zbytečné.

jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: středa, 29 leden 2020 09:54

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok