Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

df 2. únor 2020 1304 1 komentář
Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež Foto: Vitaly Kuzmin

Ruský Pancir-S1 se v uplynulých pěti letech stal jedním z nejvytíženějších protivzdušných systémů od konce studené války. Jak si vede na syrském bojišti a kam směřuje jeho další vývoj?

Šéfkonstruktér protivzdušných komplexů v rámci Konstrukční kanceláře A. G. Šipunova Valerij Slugin v nedávném rozhovoru pro agenturu TASS odhalil několik zajímavých skutečností týkajících se bojového nasazení protivzdušného systému Pancir-S1 a dalšího rozvoje tohoto zbraňového prostředku.

Panciry v průběhu bojového nasazení v současných konfliktech zlikvidovaly přinejmenším stovku bezpilotních prostředků. Řeč je samozřejmě především o Sýrii, nicméně Panciry nasazuje také Libyjská národní armáda, jíž zřejmě tyto systémy poskytly Spojené arabské emiráty.

Slugin přiznal, že boj proti dronům, kterými se militanti mnohokrát pokoušeli zaútočit na ruskou základnu Hmímím v Sýrii, dříve představoval „určité těžkosti“. Když džihádisté na drony zavěšovali okolo deseti (malorozměrných, podomácku vyrobených) bomb, radary tyto cíle dobře „viděly“. Horší situace ale nastala, když militanti počet zavěšených bomb omezili na dvě a výrazně snížili rychlost dronů.

Abychom se naučili takové cíle ničit, museli jsme vynaložit určité úsilí,“ podotkl Slugin.

Úpravy si vyžádal střelecký radar a jeho software. Zatím poslední – opět neúspěšný – pokus o útok na ruskou základnu se uskutečnil letos 19. ledna, kdy drony byly zlikvidovány v bezpečné vzdálenosti od základny.

Nové rakety

Ruští vývojáři pracují také na zlepšení efektivity Panciru ve vztahu k ekonomice jeho nasazení. Podle Slugina může být za tři nebo čtyři roky dokončen vývoj zcela nové malorozměrné rakety. Dojde tak k výraznému navýšení počtu raket v odpalovacím zařízení, ale zejména klesnou náklady na zničení cíle (to se týká zejména jednorázových podomácku vyrobených dronů, které běžně používají islamistické skupiny nejen v Sýrii).

Pancir v současné době v pohotovostním režimu nese 12 raket a 1400 nábojů pro rychlopalné automatické kanony. To podle Slugina stačí na 20 cílů, ale na současném bojišti nemusí být takové kvantum munice dostatečné.

Namísto jedené rakety proto bude možné vložit do každého odpalovacího tubusu kazetu s čtyřmi vyvíjenými výrazně tenčími střelami.

Podle šéfkonstruktéra je zbytečné a drahé odpalovat na cíl typu pomalu letícího dronu ve vzdálenosti 5 až 7 kilometrů standardní raketu s dosahem 20 až 30 km.

Další novinkou, už realizovanou, je nová hyperzvuková řízená střela pro systém Pancir. Střela letí k cíli rychlostí vyšší než Mach 5. Na rozdíl od uvedené malorozměrné „levné“ střely je určena k boji s celým spektrem sofistikovaných cílů, kdy reakční čas navíc zkracuje jejich obtížná detekovatelnost.

Vývoj této střely pravděpodobně iniciovalo nasazení syrských Pancirů proti útočným prostředkům západních zemí a především Izraele, který již prokázal schopnost úspěšně napadat tyto protivzdušné systémy.

df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(6 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 03 únor 2020 09:49

1 komentář

  • 369
    Odkaz Komentáře 369 neděle, 02 únor 2020 19:16

    Budú aj nejaké zmeny v oblasti pušečnej výzbroje či nábojov? Akými projektilmi strieľa Pancir? Disponuje aj programovateľnou výbušnou muníciou?
    V jednej TV dokrútke sa Pancirom nepodarilo zničiť cvičný cieľ kanónovou salvou, nakoniec po ňom vypálili raketu.

    Nahlásit

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok