Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

jik 4. únor 2020 436 0
Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev Foto: U.S. Air Force

Spojené státy, Rusko a Čína vyvíjejí prakticky souběžně strategické bombardéry podobných kategorií. Obdobně jako za studené války se „hecují“ zejména Američané s Rusy, kteří v poslední době pravidelně aktualizují zveřejňované informace o svých projektech.

Americké vzdušné síly v minulých dnech představily nové vizualizace podoby strategického bombardéru Northrop Grumman B-21 Raider (viz titulní foto), vyvíjeného v rámci programu Long Range Strike Bomber.

Potvrdily tak alespoň minimum veřejně dostupných informací: podobně jako v případě stroje B-2 Spirit se bude jednat o samokřídlo, Raider však bude o něco menší a lehčí a na rozdíl od svého předchůdce bude pravděpodobně dvoumotorový.

B-21 bude podzvukový letoun s mimořádnou vytrvalostí letu. Vývojáři se soustředí především na vlastnosti stealth – stroj má mít schopnost pronikat i těmi nejefektivnějšími systémy protivzdušné obrany.

Sériová výroba letounu má začít v polovině dvacátých let, nabytí počáteční operační způsobilosti se předpokládá v roce 2030.

Prakticky souběžně s uvolněním vizualizací B-21 zástupce ruského ministra obrany Alexej Krivoručko pro tamní média upřesnil současný stav analogického programu PAK DA (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Ruské ministerstvo obrany v loňském roce schválilo finální návrh designu a charakteristiky letounu. Stejně tak uzavřelo veškeré nezbytné kontrakty k započetí stavby prvních prototypů, informoval Krivoručko.

Se zahájením letových zkoušek PAK DA se počítá v rámci aktuálního Státního programu vyzbrojování, tedy do roku 2027.

Zatímco ještě před pár týdny se v ruských médiích optimisticky hovořilo o vzletu prvního prototypu již v roce 2023, ruský vicepremiér Jurij Borisov zmiňuje o něco realističtější termíny: první let v období 2025-2026, začátek sériové výroby pak v letech 2028 či 2029.

Letoun vyvíjený konstrukční kanceláří Tupolev v ruském letectvu nahradí především letité strategické bombardéry řady Tu-95. Koncepčně bude svému vyvíjenému americkému protějšku podobný – půjde o stealth podzvukové samokřídlo.

Oba letouny budou zřejmě disonovat omezenou schopností vést vzdušný boj.

jik

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 04 únor 2020 07:07

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok