Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

df 14. únor 2020 950 0
Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna Foto: Techreporter.ru

Co bylo ještě před třemi lety aprílovým žertíkem, se dnes stává realitou. V Rusku se chystá velká restrukturalizace leteckého průmyslu, jejímž důsledkem bude konec samostatného fungování unikátních konstrukčních kanceláří.

V rámci Sjednocené letecké korporace (OAK) mají být sloučeny vrtulníkové konstrukční kanceláře Mil a Kamov. Nyní vešlo ve známost, že se obdobné opatření chystá také v případě leteckých konstrukčních kanceláří MiG a Suchoj, které mají být sloučeny v jednu strukturu.

Ta se má zabývat vývojem, výrobou, prodejem a servisem veškerých(!) současných i budoucích vojenských letounů v Ruské federaci.

Uvnitř OAK proto vznikne nová Divize vojenského letectví, jejímž ředitelem bude ani ne čtyřicetiletý Ilja Tarasenko. Ten byl dosud generálním ředitelem RSK MiG a v minulých dnech byl v souvislosti s uvedenými změnami jmenován také hlavním šéfem společnosti Suchoj.

Mezi odbornou i širokou veřejností tato optimalizace vyvolává řadu otázek, mimo jiné proto, že za změnami patrně stojí nechvalně známý exministr obrany Anatolij Serďukov.

Logika vnitřní konkurence

Vnitřní konkurence měla své opodstatnění v časech Sovětského svazu, kdy jednotlivé konstrukční kanceláře soutěžily se svými koncepty, často fundamentálně odlišnými (viz např. MiG 1.42/1.44 versus Suchoj S-32/S-37), díky čemuž v minulosti vznikla celá řada skvělých letounů.

Jenže v tržně ekonomických podmínkách si společnosti začaly přirozeně vadit.

Autor Sergej Maržeckij pro portál Topwar.ru připomíná slova bývalého šéfa společnosti Suchoj Michaila Pogosjana о tom, že konstrukční kancelář Suchoj má jen jednoho konkurenta, totiž Mikojanovu OKB.

Díky velkým kontraktům začal už v 90. letech tahat za výrazně delší konec Suchoj, což platí dosud – a podle některých názorů je současná „optimalizace“ de facto pohlcením MiGu a koncem existence této značky, která loni oslavila své 80. jubileum.

Ziskové byly v posledních letech obě společnosti. RSK MiG například zakončil rok 2018 s obratem 89,5 miliard rublů a ziskem 3,5 miliardy, zatímco Suchoj vykázal zisk 4 miliardy rublů při obratu 114,5 miliard.

Peníze vítězí

Ekonomická efektivita nové struktury by tedy měla být ještě vyšší, snížení nákladů a odstranění vnitřní konkurence však podle lidí z oboru povede ke snížení schopnosti ruského průmyslu nadále vyvíjet a produkovat špičkové letouny.

Dlouhodobým odpůrcem této monopolizace ruského leteckého průmyslu je například bývalý zkušební letec, v 80. letech potenciální člen posádky raktoplánu Buran a jeden z otců moskevského aerosalonu MAKS Magomed Tolbojev.

Optimalizace vývojových kapacit a infrastruktury v oblasti civilních dopravních letounů podle něj Rusko připravila nenávratně o celou řadu perspektivních projektů a s jediným, navíc nepříliš úspěšným sériově vyráběným typem Suchoj Superjet učinila ruský průmysl prakticky nekonkurenceschopným. Optimista není ani v případě vyvíjeného lajneru MC-21.

Vrtulníkový kočkopes

Od loňského roku probíhá proces sloučení vrtulníkových konstrukčních kanceláří Kamova a Mila, dvou konstrukčních škol postavených na zcela odlišných přístupech. Mnohaletý generální konstruktér Kamova Sergej Michejev neskrývá své obavy a připouští, že sloučení může být křížem na ruském vrtulníkovém průmyslu.

Uvedený krok podle něj bude ranou už proto, že tvůrčí kolektivy, navíc uvyklé na zcela jiné konstrukční přístupy, se tvořily v podstatě několik desítek let.

Do roku 2022 se celková plocha využívaná dříve samostatnými vrtulníkovými konstrukčními kancelářemi sníží o 40 procent, přičemž zlé jazyky tvrdí, že se tak děje především v zájmu byznysmenů, kteří by rádi lukrativní prostory získali k podnikatelské činnosti. Vrtulníkářské podniky také čeká propouštění zaměstnanců.

Zpráva Interfaxu v souvislosti se sloučením MiGu a Suchoje zmiňuje, že nová struktura bude odpovědná za „veškeré ruské vojenské letectví“, neuvádí však, jaký bude osud ostatních leteckých konstrukčních kanceláří.

df

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(4 hlasování)
Naposledy změněno: pátek, 14 únor 2020 22:02

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok