22. listopad 2019

Krasavec ze zámoří už není jen „T-X“. Jeho osobitost podtrhuje nové jméno

18. září 2019 226 0

Nejnovější přírůstek do rodiny cvičných a pravděpodobně i lehkých bojových letounů dostal oficiální označení. Dosud byl znám pouze pod názvem Boeing T-X, odkazujícím na název soutěže USAF.

Letoun ponese z rozhodnutí velení US Air Force označení Т-7А Red Hawk. Vyvíjí jej společnost Boeing ve spolupráci se skupinou Saab na základě požadavků USAF na nový cvičný proudový stroj, který nahradí dosluhující Northrop T-38 Talon a bude sloužit přinejmenším po celé následující půlstoletí.

Nově vyvíjený typ loni porazil v soutěži T-X neamerické konkurenty, postoupivší do užšího výběru: korejský KAI T-50, vyvinutý ve spolupráci s americkou firmou Lockheed Martin, a Leonardo T-100, což je amerikanizovaný italský M-346 Master. Posledně uvedený typ je na rozdíl od uvedených dvou podzvukový (při standardním letu), přičemž neopominutelnou je skutečnost, že jeho předběžná podoba se zrodila počátkem 90. let v ruské Jakovlevově konstrukční kanceláři.

Naproti tomu Т-7А Red Hawk „drží linii“ produktů společnosti Boeing: svým řešením nezapře příbuznost s rodinou F/A-18, byť se jedná o jednomotorový stroj, poháněný motorem řady General Electric F404 (tedy opět použitým v Hornetech).

Pro potřeby USAF bude v následujících desetiletích vyrobeno 351 sériových letounů, jejichž letové vlastnosti mají v maximální míře zabezpečovat uvykání nových letců na bojové stroje čtvrté a páté generace.

Letoun Т-7А je proto konstruován s ohledem na vysoké manévrovací schopnosti, může létat (těsně) nadzvukovou rychlostí a jeho palubní systémy umožní simulaci celé řady situací moderního válčiště, které se zobrazují na širokoúhlých displejích. Dosažení počáteční operační způsobilosti je plánováno na rok 2024.

Red Hawk je také již strukturálně přizpůsoben možné instalaci závěsníků, takže lze předpokládat, že se v budoucnu objeví jeho ozbrojená verze, vybavená malým radarem a schopná plnit úkoly lehkého bojového letounu (včetně např. schopnosti nést vyvíjené kompaktní protiletadlové střely Raytheon Peregrine).

To znásobí jeho exportní potenciál, kdy jeho přímými konkurenty budou jak zmíněný korejský T-50 a jeho modifikace, tak čínský L-15 ve verzi s motory s přídavným spalováním.

Do stejné kategorie spadá i vyvíjený tchajwanský letoun XAT-5 Blue Magpie. Koncepčně nejblíže však Red Hawku byl projekt ruského jednomotorového nadzvukového letounu Suchoj S-54, který neuspěl v soutěži UTS (zvítězil Jak-130) a posléze nenašel zákazníka, který by (spolu)financoval dokončení jeho vývoje.

df

Foto: Boeing / FU

Video: Saab AB

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:55
DOGFIGHT

Bojové stroje v souvislostech multipolárního světa

www.dogfight.cz

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok