21. listopad 2019

Spojené státy opět udávají směr. Revoluční Stingray poprvé vzlétl (VIDEO)

jik 23. září 2019 142 0

Americké námořnictvo se mílovým krokem přiblížilo k získání kapacity, o kterou roky žádá. Nutně potřebuje palubní vzdušný tanker – a ten bude doslova revoluční.

Ve čtvrtek 19. září z letiště v St Louis poprvé vzlétl prototyp bezpilotního stroje Boeing MQ-25 Stingray, který zvítězil v soutěži na nový vzdušný tankovací letoun US Navy. Spojené státy jsou první zemí na světě disponující technologií bezpilotního vzdušného tankování.

Specializovaný stroj tohoto určení, schopný operovat z palub letadlových lodí, dosud námořnictvu chyběl. Tuto roli mimochodem částečně plnily bojové letouny F/A-18.

Úvodní let MQ-25 Stingray dopadl podle plánu. Během dvouhodinového (!) záletu, kdy stroj dálkově ovládal specialista společnosti Boeing z pozemního stanoviště, byly otestovány základní funkce letounu a poté stroj hladce přistál.

Testování bude pokračovat další nejméně čtyři roky, operační způsobilost má MQ-25 nabýt v první polovině příští dekády.Námořnictvo požaduje celkem 72 těchto letadel, která budou schopna prodloužit bojový rádius F-35C či F/A-18E/F až o polovinu. Stejně tak Stingray zvýší schopnosti budoucího palubního letounu F/A-XX, v jehož vývoji bude kladen důraz právě na dolet.

Potřeba palubního vzdušného tankeru je pro US Navy stále naléhavější, jelikož nejnovější úderné prostředky potenciálních protivníků mohou znatelně omezit působnost amerických námořních útočných svazů.

Řeč je například o vyvíjených ruských hyperzvukových střelách 3M22 Zirkon, čínských balistických raketách, ale také o severokorejských aerobalistických zbraních či íránském programu vývoje raket, zaměřených právě na údery proti letadlovým lodím (např. střely Khalij Fars).

MQ-25 Stingray je vyvíjen s požadavky na minimalizaci demaskujících příznaků v radarovém i infračerveném spektru. Zajímavým a neobvyklým konstrukčním řešením je v této souvislosti vstup vzduchu k motoru, umístěný na hřbetu trupu. Zcela neviditelný je tak nejen zespodu, ale i z přední polosféry.

df

jik

Foto: Boeing

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(1 Hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:55

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok