Překvapení ze Sýrie: tamní MiGy mohou působit v módu „elektronický stealth“ (FOTO, VIDEO)

df 23. září 2019 1374 0

O syrských letounech MiG-29 není na pozadí probíhající války příliš slyšet. Zdání, že jsou „mimo hru“, však klame.

Vzdušné síly Syrské arabské republiky obdržely letouny MiG-29 jako jedny z prvních po samotném SSSR. Stalo se tak už v roce 1987, kdy Sovětský svaz usiloval o to, aby jeho blízkovýchodní spojenec držel krok s Izraelem. Ten již tehdy provozoval významné počty letounů F-15 a F-16 a byl navíc blízko dokončení projektu vlastního slibného letounu IAI Lavi (jehož vývoj však byl v témže roce z politických důvodů zastaven).

Navzdory nepotvrzeným informacím o několika sestřelených „devětadvacítkách“ izraelskými F-15 Sýrie okolo svých nejmodernějších letounů po desetiletí důsledně utajovala prakticky vše – dlouhou dobu tak zůstávalo veřejnosti neznámo i to, jakou vlastně syrské MiGy 29 „nosí“ kamufláž.

S kanonem na teroristy

Vše změnila až syrská válka. Syrské letectvo (SAAF) do boje proti teroristům nasazovalo vše, co mohlo: útoků se zúčastnily s výjimkou přepadových MiGů 25 veškeré bojové typy v aktivní službě, včetně MiGů 29. Ty plnily jak roli bombardérů, tak letounů přímé palebné podpory. Nezřídka tak používaly k útokům na teroristy i palubní kanony GŠ-30-1.Situace se pak změnila po ruské intervenci, kdy Vzdušné a kosmické síly zabezpečily dostatečné posílení útočných kapacit. Sýrie si pak mohla znovu dovolit stíhací MiGy „šetřit“ a využívat je k účelu, pro který jsou primárně určeny.

Rusko mezi tím zajišťovalo průběžné opravy syrských „devětadvacítek“, přičemž stroje byly během generálních oprav modernizovány na standard MiG-29SM (tento proces začal pravděpodobně ještě před vypuknutím konfliktu v roce 2011). V současné době v SAAF slouží podle různých zdrojů okolo dvaceti těchto letadel.

Nové střely, nové schopnosti

Ačkoliv se jednalo pouze o dílčí upgrade (na rozdíl od ruské komplexní modernizace na verzi SMT), získala s ním Sýrie poměrně moderní letouny s vylepšeným radarem, inovovanou avionikou a soudobými navigačními přístroji.

Především ale letouny získaly schopnost používat protiletadlové střely R-77 s aktivním radarovým naváděním.MiGy 29 SAAF nyní plní mise vzdušného hlídkování s typickou konfigurací výzbroje v podobě dvojice krátkodosahových R-73 a dvojice střednědosahových R-77.

Nejen komplexní ochrana

Velkým překvapením nejen pro experty se v létě tohoto stala roku fotografie syrského MiGu 29 vybaveného kontejnerem radioelektronického boje Talisman (pod pravým křídlem letounu na titulní fotografii). Tato „věcička“ z produkce běloruské společnosti Defense Initiatives posunuje schopnosti syrských letounů o další „level“ výše.

Talisman představuje komplexní systém vlastní ochrany letadla. Sestává z dvou pětašedesátikilogramových kontejnerů, které jsou kompatibilní s adaptéry ruských i západních standardů, přičemž nezabírají závěsný bod výzbroji, jelikož samy mohou sloužit k uchycení zbraňového závěsníku (prezentována je možnost podvěšení krátkodosahových PLŘS řady R-73). V kabině letounu je pak instalován samostatný ovládací pultík Talismanu.

Systém pracuje v několika režimech, v závislosti na eliminované hrozbě: tou mohou být radiolokátory jiných letounů, protiletadlové střely s radiolokačním i infračerveným naváděním a stejně tak pozemní prostředky PVO s různými typy navádění.

Výrobce například prezentuje režim „elektronický stealth“, kdy letoun s Talismanem zcela zaruší protivníkův radiolokátor a stane se tak pro něj prakticky neviditelným (je třeba mít na paměti, že se jedná o marketingovou prezentaci, přičemž skutečný účinek rušení závisí na celé řadě okolností).

Systém také dokáže generovat projekci falešných cílů, rušit či mást naváděcí hlavice řízených střel (včetně standardního západního typu AIM-120 AMRAAM), vyhodnocovat hrozby a automaticky odpalovat fléry k upoutání tepelně naváděných střel či rádiovým signálem iniciovat explozi raket v bezpečné vzdálenosti od letounu.

Nebýt krvavého konfliktu, disponovalo by dnes SAAF přinejmenším dvěma letkami moderních letounů MiG-29M/M2 a také cvičně-bojovými stroji Jak-130, které byly objednány v rámci modernizačního programu v Rusku ještě před začátkem války. Konflikt však poznamenal všechny oblasti života v Sýrii a především zdecimoval tamní hospodářství, které si nemůže dovolit nákupy nejmodernější vojenské techniky.

Dílčí vylepšování stávající techniky s využitím nejmodernějších technologií, jako je tomu v případě systému Talisman, však může syrským ozbrojeným silám pomoci překlenout náročné krizové období a alespoň částečně držet krok s okolním světem.
df

Foto: Twitter, Encyklopedia of Syrian military

Video: YouTube, Defense Initiatives

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(6 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 24 září 2019 14:56

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Útok islamistů s podporou turecké armády skončil fiaskem, Rusové je vybombardovali (VIDEO)

Shenyang J-16: univerzál s kvalitními geny a velkou budoucností

Konec tradičních značek? Nad ruským leteckým průmyslem se stahují mračna

J-20 letectva Čínské lidové osvobozenecké armády

Opět soupeření velmocí: B-21 versus stealth Tupolev

Pancir-S1 „kosí“ drony ve velkém a chystá se na další řež

Deset let od prvního letu T-50

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok