22. listopad 2019

Čína ukázala roky utajovaný letoun pro velké výšky i rychlosti (FOTO, VIDEO)

df 1. říjen 2019 427 0

Dlouho očekávaná přehlídka k 70. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky přinesla hned několik překvapení, nejvíce mezi vysokorychlostními prostředky různého určení.

Asi největším překvapením byla prezentace nového, dosud důsledně utajovaného průzkumného bezpilotního letounu pro velké výšky WZ-8.

První zmínky o jeho existenci se v odborné veřejnosti objevily v roce 2015, kdy měl být poprvé otestován po vypuštění z letounu-nosiče H-6.

Od té doby se spekulovalo především o pohonu letounu a jeho schopnostech dosahovat hypersonických rychlostí. Hovořilo se o použití proudové pohonné jednotky či některého z typů náporového motoru.

Absence jakýchkoliv nasávacích otvorů teď nicméně potvrdila, že letoun je s největší pravděpodobností poháněn dvojicí raketových motorů na tekuté palivo.

Přítomnost úchytů na hřbetu trupu také potvrzuje, že letoun je vypouštěn z létající platformy. To může být současně odpověď na otázku, k jakému účelu jsou poslední varianty bombardéru H-6(N) vybaveny obřím konformním podtrupovým závěsníkem. Přistání WZ-8 probíhá klasicky, letoun je k tomu vybaven běžným podvozkem.

Bez jakéhokoliv upřesnění pochopitelně zůstávají rozsahy operačních rychlostí a výšek vysokorychlostního dronu. Koncepčně se však nejspíš jedná o velmi podobné řešení, jaké zvolili Američané v případě svého průzkumného bezpilotního prostředku Lockheed D-21 z 60. let minulého století.

Náporově poháněný stroj se tehdy pohyboval rychlostí více než Mach 3 ve výškách bezmála 30 tisíc metrů. Ze služby však byl předčasně vyřazen a s trochou nadsázky se dá říct, že výrazně předběhl svou dobu.

WZ-8 je podle satelitních snímků už zařazen do služby jako strategický průzkumný letoun Letectva Čínské lidové osvobozenecké armády.

df

Foto: Chinese Internet

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 01 říjen 2019 23:19

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok