Čína ukázala roky utajovaný letoun pro velké výšky i rychlosti (FOTO, VIDEO)

df 1. říjen 2019 509 0

Dlouho očekávaná přehlídka k 70. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky přinesla hned několik překvapení, nejvíce mezi vysokorychlostními prostředky různého určení.

Asi největším překvapením byla prezentace nového, dosud důsledně utajovaného průzkumného bezpilotního letounu pro velké výšky WZ-8.

První zmínky o jeho existenci se v odborné veřejnosti objevily v roce 2015, kdy měl být poprvé otestován po vypuštění z letounu-nosiče H-6.

Od té doby se spekulovalo především o pohonu letounu a jeho schopnostech dosahovat hypersonických rychlostí. Hovořilo se o použití proudové pohonné jednotky či některého z typů náporového motoru.

Absence jakýchkoliv nasávacích otvorů teď nicméně potvrdila, že letoun je s největší pravděpodobností poháněn dvojicí raketových motorů na tekuté palivo.

Přítomnost úchytů na hřbetu trupu také potvrzuje, že letoun je vypouštěn z létající platformy. To může být současně odpověď na otázku, k jakému účelu jsou poslední varianty bombardéru H-6(N) vybaveny obřím konformním podtrupovým závěsníkem. Přistání WZ-8 probíhá klasicky, letoun je k tomu vybaven běžným podvozkem.

Bez jakéhokoliv upřesnění pochopitelně zůstávají rozsahy operačních rychlostí a výšek vysokorychlostního dronu. Koncepčně se však nejspíš jedná o velmi podobné řešení, jaké zvolili Američané v případě svého průzkumného bezpilotního prostředku Lockheed D-21 z 60. let minulého století.

Náporově poháněný stroj se tehdy pohyboval rychlostí více než Mach 3 ve výškách bezmála 30 tisíc metrů. Ze služby však byl předčasně vyřazen a s trochou nadsázky se dá říct, že výrazně předběhl svou dobu.

WZ-8 je podle satelitních snímků už zařazen do služby jako strategický průzkumný letoun Letectva Čínské lidové osvobozenecké armády.

df

Foto: Chinese Internet

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: úterý, 01 říjen 2019 23:19

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

„Bude to první stíhačka muslimů.“ Turecko má s TF-X velké plány

Tu-160M je „na dráze“. Čeká však nové motory i hypersonické zbraně

Nový ruský jaderný nosič: konečně (trochu) jasno

Revoluční Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant se blíží k hranici 200 km/h. Cíl je 460 km/h…

F-35 si dál razí cestu světem. Teď jej chtějí Řecko a Singapur

Sériový PAK DA už za sedm let. Je to reálné?

Egypt se pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. Podívejte se na dosud nevídané záběry (FOTO, VIDEO)

Historický okamžik: indický letoun přistál na letadlové lodi (VIDEO)

Íránské údery: působivá přesnost a šance na zmírnění napětí (VIDEO)

Egypt versus Turecko: Vyplatí se Káhiře drahé nákupy z posledních let?

První JF-17 Block III ve vzduchu. Pákistánci jimi chtějí vzdorovat Rafalům

Su-57 má zřejmě prvního zahraničního zákazníka

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok