22. listopad 2019

Nový Bell 360 Invictus: s konvenčním uspořádáním do vysokých rychlostí

jik 2. říjen 2019 328 0

Společnost Bell Textron představila podobu svého kandidáta pro soutěž na budoucí průzkumný a útočný stroj americké armády FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft).

Bell 360 Invictus podle prohlášení společnosti kombinuje osvědčené, tedy nerizikové technologie s „vyspělými procesy“. Ačkoliv je představený projekt koncipován oproti ostatním kandidátům konvenčně, má splňovat nebo překračovat požadavky soutěže.

Ze zveřejněných informací – a ostatně i z názvu vrtulníku – vyplývá, že vývojáři se soustředí na situační povědomí posádky, letové vlastnosti vrtulníku a také na jeho cenovou dostupnost. Tu má mj. zabezpečit minimalizace vývojových nákladů na pohonné a aerodynamické řešení stroje.

Bell 360 Invictus nebude na rozdíl od svých konkurentů využívat ani překlopné rotory, ani dynamický systém kombinující dva protiběžné rotory s tlačnou vrtulí. Je řešen poměrně klasicky: hlavní rotor je doplněn fenestronem v zadní části.

Nápadným prvkem je dvojice křidýlek, která slouží ke zlepšení letových vlastností vrtulníku s primárním cílem dosažení vysoké dopředné rychlosti a ovladatelnosti stroje při vysokých rychlostech.

Výzbroj je nesena ve dvou postranních zbraňových šachtách (na prezentačním obrázku je zobrazen vrtulník nesoucí v jedné otevřené šachtě ve vypouštěcí pozici dvojici střel řady Hellfire, vpředu je 20mm vícehlavňový kanon). Významnou roli při konstrukci stroje bude hrát potlačení demaskujících příznaků.

Klasické je i uspořádání kabiny, kde dvoučlenná posádka sedí za sebou, zadní člen na vyvýšené pozici. Bell 360 Invictus je vybaven zatahovacím podvozkem.

Důkazem důrazu na low-risková řešení má být použití komponentů vyvíjených pro komerční sektor. Například rotorový systém. Ten je založen na rotoru vyvíjeného dopravního typu Bell 525 Relentless, jehož rotor byl testován při rychlosti až 370 km/h. Právě vysoká cestovní rychlost je jedním z klíčových požadavků soutěže FARA.

Vrtulník bude disponovat vyspělým fly-by-wire systémem řízení, vyvíjeným s cílem snížit zátěž pilota a umožnit maximální autonomizaci letu.

Rychlost vrtulníku bude přesahovat 342 km/h, což je poměrně skromný údaj v porovnání s koncepty navrženými v programu Joint Multi-Role Technology Demonstration (JMR TD). Na duhou stranu se jedná o výrazné zvýšení rychlosti oproti vrtulníkům současné generace, zatímco důraz na nízkonákladové řešení může novému projektu od Bellu v soutěži FARA do značné míry pomoci k úspěchu.

jik

Foto: Bell

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: středa, 02 říjen 2019 22:19

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok