22. listopad 2019

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

jik 4. listopad 2019 372 0

Čína se v oblasti bojových letounů zbavuje zřejmě poslední závislosti na klíčových technologiích ze zahraničí. Rovněž své nejnovější stíhačky už vybavuje motory domácí provenience.

Řeč je o stealth stíhacím letounu Chengdu J-20, který je dosavadním vrcholem čínského konstrukčního úsilí. Čína už zařadila do výzbroje svých vzdušných sil několik desítek těchto letounů (pravděpodobně okolo třiceti). Dosud vyrobené sériové stroje přitom létají s importovanými ruskými motory Saljut AL-31F M2 s tahem 145 kN.

Odborná veřejnost roky poukazovala na skutečnost, že J-20 s těmito motory nedisponují schopností tzv. supercruise, tj. ustáleného letu nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování (na rozdíl např. od amerického F-22), ale především, že s ohledem na původ motorů letouny nejsou skutečně čínskými. Přinejmenším druhá „výtka“ se nyní stává minulostí.

Plody bezmála třicetileté čínské snahy o vyvinutí vlastních dostatečně výkonných a spolehlivých dvouproudových motorů dozrály natolik, že nové pohonné jednotky jsou konečně instalovány i do nejnovějších letounů, resp. nových výrobních sérií J-20. Jde o motory řady WS-10 (podle některých zdrojů WS-10C).

Parametry nejnovějších neexportních produktů svého obranného průmyslu Peking pečlivě utajuje, takže žádné podrobné údaje o novém motoru nejsou veřejně známy. Lze však předpokládat, že motor výkonnostně překonává zmíněnou ruskou pohonnou jednotku, tj. že jeho forsážní tah je v kategorii 150 kN+.

Ačkoliv v Číně probíhají letové testy modifikovaného jednomotorového stroje Chengdu J-10B s možností vektorování tahu, nový motor pro J-20 touto technologií, soudě z tvaru trysky, nedisponuje (alespoň prozatím).

Za povšimnutí ale stojí „zubaté“ tvarování trysky, které zmenšuje radarovou stopu letounu ze zadní polosféry.

V budoucnu mají být letouny J-20 vybaveny zcela novými pohonnými jednotkami páté generace, srovnatelnými s americkými motory F119 či F135 (pro letouny F-22, resp. F-35) nebo s vyvíjeným ruským motorem, známým prozatím pod indexem Izdělije 30 (pro letouny Su-57 pozdějších výrobních sérií).

Budoucí čínský motor WS-15 má mít s těmito pohonnými jednotkami srovnatelný forsážní (180 kN+) i bezforsážní tah. Právě vysoký výkon motoru bez přídavného spalování má čínskému letounu zajistit kýženou schopnost  supercruise.jik

Foto: Flickr.com / Public Domain, lt.cjdby.net/forum

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 04 listopad 2019 10:27

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Emiráty o F-35 nejednají. Zajímají se o stíhačky a technologie z Ruska

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

NGF: Evropská stíhačka, nebo spíš francouzský černý kůň?

Média: F-35 neměly šanci dohnat Tu-160

Su-35: Měnič hry (nejen) na Blízkém východě

J-20 už skutečně čínský. Ruské motory nahrazují domácí

Srbští a ruští piloti cvičili vzdušný boj. Pálili raketami i kanonem (VIDEO)

Japonsko posiluje, může získat „super interceptory“

Inovovaný drak, velkoformátový displej, AESA radar. MiG drží krok s absolutní špičkou

Rodí se konkurent pro F-35. Prototyp už je ve výrobě

Tu-160 v JAR jako promo akce? Afrika nakupuje ruské zbraně (VIDEO)

Horko nad Japonským mořem: ve vzduchu F-15, Su-35, F-2…

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok