14. prosinec 2019

Rusko dostane náhradu za Mistraly. Nové lodě budou větší

jik 18. listopad 2019 1033 0

V Rusku probíhají přípravy na stavbu velkých vrtulníkových výsadkových lodí domácí konstrukce. Plavidla mají být více než plnohodnotnou náhradou za francouzské lodě třídy Mistral, jejichž prodej Rusku byl zrušen v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Stavba první z ruských vrtulníkových výsadkových lodí začne příští rok na jaře. Na rozdíl od prvotních informací, které předpokládaly výtlak 14 až 15 tisíc tun, nyní ruské zdroje hovoří o mnohem větších plavidlech: jejich výtlak má být až 25 tisíc tun, což je znatelně víc než v případě nedodaných Mistralů. Délka lodi bude 220 metrů – na rozdíl od 199 metrů dlouhého Mistralu.

Plavidlo bude schopné převážet až 900 vojáků a nést 20 vrtulníků. Palubní sestavu budou tvořit úderné námořní vrtulníky Ka-52K Katran (na titulním snímku) a víceúčelové námořní vrtulníky řady Ka-27, které v budoucnu nahradí vyvíjené stroje Ka-65 Minoga.

Námořnictvo prozatím požaduje dvě plavidla, v Rusku spadající do kategorie univerzálních výsadkových lodí. První loď vstoupí podle plánu do služby v druhé polovině příští dekády, druhá okolo roku 2030. S ohledem na chronické problémy, které trápí ruské loďařství, je však třeba brát termíny s rezervou.

I uvedené optimistické odhady ostře kontrastují s vývojem v Číně, kde byla v září spuštěna na vodu první čínská vrtulníková výsadková loď Type 075 s plným výtlakem až 36 tisíc tun, přičemž ve stavbě už je druhá jednotka tohoto typu. Jedná se o vysoce moderní plavidlo čistě domácí konstrukce.

Není bez zajímavosti, že projektování moderních univerzálních výsadkových lodí začalo v Sovětském svazu už v polovině 80. let. Tehdy šlo o Projekt 1178 Cherson s výtlakem 25 tisíc tun. Jedna z navrhovaných verzí plavidla měla nosit nejen námořní vrtulníky, ale taktéž proudové letouny Jak-141 s vertikálním vzletem a přistáním. Jako řada jiných projektů z pozdní doby existence SSSR i tento byl po rozpadu Sovětského svazu ukončen.

jik

Foto: Vitaly Kuzmin

Líbil se Vám tento článek? Ohodnoťte jej
(2 hlasování)
Naposledy změněno: pondělí, 18 listopad 2019 10:33

Napsat komentář

Věříme, že naši čtenáři jsou inteligentní, kultivovaní a lidsky slušní. Že se neuchýlí k používání vulgarit, k vzájemnému napadání a urážení. Že budou vždy věcní a přispějí k debatě, která bude pro všechny příjemná, zajímavá a informativní. HTML kód není povolen.

Nejčtenější

Partneři


Další fotografie

Fotonáhled článků

Zaostáváme! Šéfkonstruktér Kamova bije na poplach

Parádní záběry z Ugandy: L-39ZA v akci

Posádky Su-34 cvičily vzdušný boj

Turecko poslalo do vzduchu čtyřtunový dron (VIDEO)

Unikátní schopnost: MiG-31 útočil na křižující střely

První švédský JAS-39E a šestá generace na obzoru

Krátce a výstižně ze služebního života posádek strategických „raketonosců“ Tu-160 ze základny Engels v Rusku

Myanmar modernizuje vzdušné síly: Jak-130 s plnou zátěží (FOTO)

Rusko testuje Kinžaly, tentokrát v Arktidě (VIDEO)

Robotický Uran-9 nasazen v Sýrii. Přinášíme FOTO z boje

Uniklý snímek naznačuje zásadní změny v japonském námořnictvu

Venezuelské Su-30MK2 stále ve střehu. Jejich posádky teď získaly nové možnosti (VIDEO)

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok